Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
25.03.2020 13:17

MFPR: Firmy będą mogły liczyć na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z EFS

Pracodawcy, którym na skutek pandemii koronowirusa obroty spadły o co najmniej 30%, będą mogli starać się o dofinasowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) na pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników lub składek na ubezpieczenia społeczne, poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR). To jedno z rozwiązań, które znalazło się w projekcie tarczy antykryzysowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

"W rozmowach z Komisją Europejską udało nam się ustalić ogólne warunki wykorzystania pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego na refundowanie wydatków związanych z utrzymaniem miejsc pracy. Komisja wykazała pełne zrozumienie i z jej aprobatą wkrótce uruchomimy dopłaty" - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.

Pracodawcy będą mogli ubiegać się o wsparcie, jeżeli z powodu pandemii wartość ich obrotów spadła o co najmniej 30%. W takiej sytuacji będą mogli wnioskować o dofinansowanie unijne pokrywające 50% minimalnego wynagrodzenia pracowników.

W przypadku, kiedy obroty spadną o połowę pracodawca może starać się o środki, które w 70% pokryją koszty minimalnego wynagrodzenia za pracę. O wsparcie w wysokości 90% minimalnego wynagrodzenia na każdego pracownika mogą starać się pracodawcy, w których obroty spadły o co najmniej 80%.

Pomoc będzie mogła zostać przyznana na okres nie dłuższy niż 3 miesiące i będzie wypłacana co miesiąc.

Przedsiębiorca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, ale także organizacje pozarządowe będą mogły wnioskować o dofinansowanie z EFS na pokrycie części wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych zarówno na umowę o pracę, jak i umowy cywilno-prawne, czyli na przykład umowy zlecenia, a także dla osób pracujących na rzecz rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

"Osoby prowadzące własne firmy będą mogły starać się o dofinansowanie unijne i tym samym utrzymać na powierzchni swoje firmy wraz z załogą, która otrzyma wynagrodzenie mimo przestoju w pracy. Szacujemy, że na ten cel uda się wygospodarować co najmniej 1,5 mld zł z Europejskiego Funduszy Społecznego" - podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

Środki mają pochodzić z zarządzanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej programu Wiedza Edukacja Rozwój oraz programów regionalnych, za które odpowiadają marszałkowie województw.

Przedsiębiorcy, osoby samozatrudnione oraz organizacje pozarządowe, które uzyskają wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego będą zobowiązani do utrzymania zatrudnienia pracowników lub dalszego prowadzenia działalności przez okres dofinansowania oraz taki sam czas po jego zakończeniu.

Według założeń MFPR, przyjęcie regulacji dotyczącej tarczy antykryzysowej powinno nastąpić w I połowie kwietnia. Wnioski o dofinansowanie będą przyjmować powiatowe urzędy pracy. Pieniądze mają być wypłacane z Funduszu Pracy, a następnie Europejski Fundusz Społeczny ma refundować te koszty.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz