Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

MFPR: Średnie firmy mogą składać wnioski o dotacje od połowy czerwca

0
Podziel się

Średnie firmy, które zanotowały spadek obrotów o co najmniej 30% mogą od połowy czerwca składać wnioski o dotacje na kapitał obrotowy, poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Budżet programu stanowi to 2,5 mld zł.

MFPR: Średnie firmy mogą składać wnioski o dotacje od połowy czerwca
(Flickr)
bErXNKEl

"Z problemami utraty płynności finansowej borykają się szczególnie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, dlatego też przygotowaliśmy wsparcie dla tych firm w postaci bezzwrotnych dotacji na wydatki związane z ich bieżącą działalnością" - powiedziała Jarosińska-Jedynak w trakcie wideokonferencji, organizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Dotacje na kapitał obrotowy to instrument, który będzie wdrażany na poziomie krajowym. Ma być finansowany z Programu Operacyjnego Polski Wschodniej (POPW) dla średnich firm z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego z budżetem 0,5 mld zł oraz z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) w wysokości 2 mld zł dla firm z pozostałych jedenastu województw.

Jarosińska-Jedynak zaznaczyła, że wspólnie z marszałkami województw Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) przygotowało też wsparcie dla małych przedsiębiorstw, mikroprzedsiębiorców oraz prowadzących jednoosobową działalność. Marszalkowie województw mają przeznaczyć na ten cel 500 mln zł. Jarosińska-Jedynak nie wykluczyła jednak możliwości zwiększenia puli tych środków.

bErXNKEn

Dotacje na kapitał obrotowy dla średnich firm będzie można przeznaczyć na bieżąca działalność, np. pokrycie kosztów gazu, prądu, najem powierzchni, zakup towarów, ubezpieczeń.

"Z dotacji [...] będą mogli skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy odnotowali co najmniej 30% spadek obrotów w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 wobec poprzedniego miesiąca tego roku lub też analogicznego miesiąca ubiegłego roku" - wyjaśniała Jarosińska-Jedynak.

Wysokość dotacji będzie uzależniona od poziomu zatrudnienia w przedsiębiorstwie. I tak na przykład firma, która zatrudnia 249 pracowników może otrzymać maksymalnie 430 tys. zł wsparcia. Warunkiem jest prowadzenie działalności w okresie, za który firma otrzyma wsparcie.

Wnioski będzie można składać od 15 czerwca do 31 lipca, jedynie w formie elektronicznej. Naborem zajmuje się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Pomoc ma być udzielana do końca 2020 roku.

bErXNKEO
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)