Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MFPR uruchomi w VI nowy instrument dot. finansowania kapitału obrot. na 3 mld zł

0
Podziel się

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) przygotowało wsparcie, którego celem jest finansowanie kapitału obrotowego, czyli wydatków związanych z bieżącą działalnością firm. Jego budżet wyniesie co najmniej 3 mld zł. Uruchomienie programu planowane jest na czerwiec, a pomoc przedsiębiorcom ma być udzielana do końca 2020 roku.

MFPR uruchomi w VI nowy instrument dot. finansowania kapitału obrot. na 3 mld zł
bErGddAl

"Funduszowy Pakiet Antywirusowy, który uzupełnia rządową tarczę antykryzysową, to nasza odpowiedź na potrzeby polskich przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Kolejnym rozwiązaniem zaproponowanym w pakiecie jest wsparcie na bieżące wydatki firm. Środki pochodzą z funduszy europejskich: programów Polska Wschodnia, Inteligentny Rozwój i regionalnych programów operacyjnych dla poszczególnych województw" - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wsparcie z programu Polska Wschodnia (POPW) wyniesie 500 mln zł. Z pomocy w formie dotacji będą mogli skorzystać średni przedsiębiorcy z pięciu województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, którzy odnotowali niedobór lub brak płynności finansowej spowodowanej epidemią COVID-19.

Średni przedsiębiorcy z pozostałych regionów będą mogli skorzystać z dotacji w programie Inteligentny Rozwój (POIR). W puli są 2 miliardy złotych. To największe wsparcie z funduszy europejskich skierowane do przedsiębiorców, którzy zmagają się ze skutkami pandemii w swojej bieżącej działalności gospodarczej i mają trudność w utrzymaniu płynności finansowej. Wsparcie z dotacji na kapitał obrotowy będzie można łączyć ze wsparciem z pożyczkami płynnościowymi dostępnymi również w POIR.

bErGddAn

Natomiast mikro- i mali przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o pomoc z regionalnych programów operacyjnych. Na ten cel w ramach RPO zostało przeznaczonych co najmniej 500 mln zł. "To kwota zadeklarowana w tej chwili przez województwa. Nie wykluczam, że może być większa" - powiedziała Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.

Dotacje udzielane na podstawie know-how przygotowanego przez resort będą rozliczane na podstawie uproszczonych metod rozliczania wydatków. Będą mogły z nich skorzystać również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Dotację będzie można przeznaczyć m.in. na opłacenie mediów (gaz, prąd, paliwo), najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności. W przypadku POPW i POIR wnioski o wsparcie będzie przyjmowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Z kolei w przypadku RPO procesem będą zarządzały regionalne instytucje odpowiadające za zarządzanie środkami unijnymi.

bErGddAO
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)