Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
13.05.2020 11:03

MFPR zapowiada przygotowanie planów transformacji dla województw

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR) zapowiada przygotowanie planów sprawiedliwej transformacji dla trzech województw: śląskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, w których znajduje się dziewięć obszarów wymagających takiej transformacji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ma to umożliwić partycypowanie w unijnym Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w przyszłej perspektywie finansowej na lata 2021-2027.

Polska była w gronie osiemnastu państw Unii, które skierowały do Komisji Europejskiej wnioski o możliwość przygotowania planu transformacji. Wnioski te zostały zaakceptowane, a państwa otrzymały dodatkowe środki na ten cel. Polska - 0,5 mln euro.

"Skorzystanie ze środków dostępnych w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji będzie wymagało przygotowania planów [...] transformacji dla poszczególnych województw. Chcemy być gotowi jak najszybciej, dlatego będziemy współpracować z regionami w ich przygotowaniu" - zapowiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.

Plany sprawiedliwej transformacji mają dotyczyć trzech województw - śląskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego, w których znajduje się 9 obszarów wymagających transformacji. Chodzi o Katowice, Bielsko-Białą, Tychy, Rybnik, Gliwice, Bytom, Sosnowiec (wszystkie w województwie śląskim), Konin (województwo wielkopolskie) i Wałbrzych (województwo dolnośląskie).

MFPR dokona także wyboru firmy doradczej, która wraz z województwami będzie pracować nad planami.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to jeden z mechanizmów Europejskiego Zielonego Ładu, czyli planu działań UE na rzecz zrównoważonej gospodarki. Fundusz ma wspierać transformację regionów, których gospodarki opierają się na wydobyciu węgla. W ramach funduszu na lata 2021-2027 dla całej UE wstępnie założono 7,5 mld euro, z czego Polska (według propozycji KE, która jest wciąż dyskutowana) miałaby dostać największą część - 2 mld euro.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz