Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budownictwo
23.08.2019 15:11

Mieszkania deweloperskie. "Ceny gruntów są nierealnie wysokie"

Deweloperzy przyznają, że rynek mieszkaniowy jest w bardzo dobrej sytuacji i daje możliwość osiągania satysfakcjonujących wyników. Problemem są jednak ceny gruntów, które często są wręcz nierealnie wysokie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ceny mieszań rosną. (Fot: PIOTR DZIURMAN/REPORTER)

- Sytuacja rynkowa jest bardzo dobra. Ceny w ostatnich kwartałach rosły, ale drugi kwartał przyniósł wyhamowanie tego trendu - przyznaje Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Szef jednej z największych firm deweloperskich w Polsce uważa, że to dobre zjawisko, bo wzrosty cen, zwłaszcza na początku roku, były bardzo mocne i kontynuacja tego z punktu widzenia reguł rynkowych byłaby niepokojąca.

Przypomina, że w pierwszym półroczu sprzedaż największych deweloperów "nieco spadła w stosunku do 2018, nie mówiąc o 2017". Podkreśla jednak, że cały czas jest bardzo silny popyt. "Rynek się do tych cen przyzwyczaił".

Już nie tylko ochrona i prywatna siłownia. Deweloperzy proponują nowy standard mieszkań

Zgodnie z jego słowami, popyt na mieszkania nadal jest wspierany przez wzrost płac, niskie bezrobocie i niskie stopy procentowe, a dostępność kredytów hipotecznych jest także wystarczająca.

- Ustabilizowały się koszty budowy. To pozwala mówić, że rynek da szansę uzyskiwać satysfakcjonujące marże bez konieczności podniesienia cen. My jako branża traktujemy to jako rynek zdrowy - ocenia Szanajca. Zauważa jednocześnie duży problem w innym miejscu.

- Są bardzo wysokie, wręcz nierealnie, ceny gruntów i problemy legislacyjne. W niektórych ośrodkach, zwłaszcza Warszawie, podaż jest pod presją. Nieco lepiej wygląda to we Wrocławiu i Trójmieście, ale też nie jest to sytuacja łatwa - podkreśla.

Prezes Dom Development dodaje, że niedobór oferty na rynku może spowodować jeszcze większe wzrosty cen, zwłaszcza w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo, deweloperzy, dom development, jarosław szanajca
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-08-2019

goNajwyższy czas odstrzelić deweloperów z dużych miast. To miasta powinny budować domy i zarabiać a nie prywaciarze

23-08-2019

TomekPo co w Warszawie? Kupiłem na MoFree działkę budowlaną pod Warszawą. Cena stosunkowo niska, okolica piękna- las, czysto i bez hałasu. Mam dość smrodu … Czytaj całość

24-08-2019

WyborcaPan Morawiecki kupuje tanio grunty ,bierzcie z niego przykład!

Rozwiń komentarze (3)