Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Millennium Bank Hipoteczny zakłada 1. emisję listów zastawnych w PLN w 2021 r.

0
Podziel się

Millennium Bank Hipoteczny (MBH) zamierza w III kwartale br. złożyć wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o zgodę na rozpoczęcie działalności operacyjnej. Bank zakłada, że pierwsza emisja listów zastawnych zostanie przeprowadzona w 2021 roku, a jej walutą będzie złoty. W dalszych planach MBH ma również emisje na rynkach zagranicznych, w tym także emisje tzw. green covered bonds, poinformowało ISBnews biuro prasowe Banku Millennium.

Millennium Bank Hipoteczny zakłada 1. emisję listów zastawnych w PLN w 2021 r.
bEpYpJcl

"Zgodnie z obowiązującym prawem, do rozpoczęcia działalności operacyjnej przez Millennium Bank Hipoteczny będzie potrzebna jeszcze jedna zgoda Komisji Nadzoru Finansowego. 16.06 otrzymaliśmy tzw. licencję bankową i trwają prace przygotowujące bank do rozpoczęcia działalności operacyjnej. Zakładamy, że jeszcze w trzecim kwartale złożymy wniosek do KNF o tzw. licencję operacyjną" - podało biuro prasowe.

Wymagana będzie analiza wniosku przez KNF i trudno jest teraz oszacować, kiedy MBH rozpocznie działalność operacyjną, zaznaczono.

Zgodnie z zaakceptowanym programem działalności, MBH w momencie utworzenia będzie dysponował 120 mln zł kapitałów, które w kolejnych latach będą wzrastały wraz ze wzrostem skali działalności banku (transfery kredytów, emisje listów). Transfer kredytów hipotecznych do banku hipotecznego będzie odbywał się regularnie.

bEpYpJcn

"Wielkość posiadanego przez Bank Millennium portfela złotowych kredytów hipotecznych pozwala na zabezpieczenie transferów do MBH przez pierwsze 3-5 lat działalności banku hipotecznego. Bank Millennium jest w czołówce polskich banków udzielających kredytów hipotecznych. Według danych na koniec kwietnia, bank zajmuje 5. pozycję z ponad 10-proc. udziałem w nowej sprzedaży" - czytamy także.

Jak podkreślono, termin pierwszej emisji listów zastawnych uzależniony jest od daty otrzymania licencji operacyjnej oraz tempa dokonywania przez sądy rejestracji zmiany wierzyciela hipotecznego w związku z transferem portfela do MBH.

"Zakładamy, iż pierwsza emisja zostanie przeprowadzona w 2021 roku. Oczekujemy, że będzie to emisja w PLN. W kolejnych latach planujemy także emisje zagraniczne w tym również emisje tzw. green covered bonds" - czytamy także.

16 czerwca Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zezwoliła na utworzenie banku hipotecznego pod firmą "Millennium Bank Hipoteczny Spółka Akcyjna".

bEpYpJct

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) - jako pierwszej instytucji finansowej - zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) - największy komercyjny bank w Portugalii. Aktywa razem banku wyniosły 98,06 mld zł na koniec 2019 r.

Agnieszka Morawiecka

bEpYpJcO
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)