Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

'Minutes': Część RPP spodziewa się szybszej dynamiki cen od obecnych prognoz

0
Podziel się:

Warszawa, 21.03.2019 (ISBnews) - Podczas marcowego posiedzenia część członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oceniła, że dynamika cen w kolejnych latach może być wyższa od obecnie prognozowanej, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP). 

'Minutes': Część RPP spodziewa się szybszej dynamiki cen od obecnych prognoz
bEKrZgbV

"Wskazywano, że w kolejnych latach inflacja CPI - zgodnie z marcową projekcją - będzie wyższa niż w bieżącym roku, ale pozostanie umiarkowana i zbliżona do 2,5%. Część członków Rady oceniała, że dynamika cen w kolejnych latach może być wyższa od obecnie prognozowanej. Wskazywali oni, że w średnim horyzoncie dynamika cen może być podwyższana przez szereg czynników, w tym silniejsze niż wskazuje projekcja efekty zapowiadanych działań fiskalnych, szczególnie gdyby utrzymywało się wysokie wykorzystanie zdolności wytwórczych oraz nastąpił wzrost cen energii i przyśpieszenie wzrostu wynagrodzeń" - czytamy w "minutes".

Niektórzy członkowie RPP oceniali, że czynnikiem ryzyka dla inflacji jest także kształtowanie się cen ropy naftowej na rynkach światowych.

Inni członkowie Rady zaznaczali natomiast, że ograniczająco na wzrost dynamiki cen będzie oddziaływać oczekiwane spowolnienie wzrostu gospodarczego, obniżające prawdopodobieństwo wzrostu dynamiki płac w gospodarce, podano także.

bEKrZgbX

"Członkowie ci podkreślali także, że w warunkach osłabienia koniunktury skłonność przedsiębiorstw do podnoszenia cen będzie prawdopodobnie ograniczona, szczególnie wobec utrzymującej się na korzystnym poziomie - choć zróżnicowanej pomiędzy branżami - przeciętnej rentowności ich działalności" - czytamy dalej w "minutes".

Według centralnej ścieżki marcowej projekcji NBP, inflacja konsumencka wyniesie 1,7% w 2019 r. i przyspieszy do 2,7% r/r w 2020 r., by spowolnić do 2,5% w 2021 r.

bEKrZgcy
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)