Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minutes RPP: Inflacja przejściowo wzrośnie, potem zbliży się do 2,5% r/r

0
Podziel się:

Warszawa, 21.11.2019 (ISBnews) - Podczas listopadowego posiedzenia większość członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oceniała, że - zgodnie ze ścieżką centralną listopadowej projekcji - inflacja CPI w I kw. 2020 r. przejściowo wzrośnie, po czym w kolejnych kwartałach obniży się i będzie zbliżona do celu inflacyjnego (2,5% r/r), wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP).

Minutes RPP: Inflacja przejściowo wzrośnie, potem zbliży się do 2,5% r/r
bEEmYaad

"Wskazywano, że ograniczająco na inflację w kolejnych latach będzie oddziaływało oczekiwane obniżenie się tempa wzrostu gospodarczego w Polsce oraz prawdopodobne utrzymywanie się niskiej inflacji za granicą. Większość członków Rady zwracała także uwagę, że utrzymuje się niepewność dotycząca kształtowania się cen energii w kolejnych kwartałach" - czytamy w "minutes".

Część członków RPP oceniła, że względu na wyraźną presję popytową w gospodarce, inflacja może w kolejnych kwartałach utrzymać się na poziomie wyższym niż przewiduje ścieżka centralna projekcji.

"W tym kontekście zwracali oni także uwagę na wysoki - ich zdaniem - wzrost kredytu dla gospodarstw domowych oraz dynamikę agregatów monetarnych przewyższającą nominalne tempo wzrostu PKB. Inni członkowie Rady zwracali jednak uwagę, że dynamika kredytu dla przedsiębiorstw jest niska i się obniża" - czytamy dalej.

bEEmYaaf

Inflacja CPI wyniosła w październiku 2,5% r/r.

Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej NBP, inflacja konsumencka wyniesie 2,3% w 2019 r. i przyspieszy do 2,8% r/r w 2020 r., by spowolnić do 2,6% w 2021 r.

bEEmYaaG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)