Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|
aktualizacja

Mocny wzrost cen ropy. Inwestorzy obawiają się kryzysu energetycznego

Podziel się:

Ceny ropy naftowej na giełdach paliw mocno rosną w reakcji na coraz silniejsze obawy o kryzys energetyczny na świecie. Kraje Zachodu nakładają na Rosję kolejne sankcje, aby ją odizolować za inwazję wojsk na Ukrainę. W pierwszym dniu wojny cena ropy przekroczyła 102 dol., potem spadła do 95 dol. za baryłkę. Notowania znów idą w górę.

Mocny wzrost cen ropy. Inwestorzy obawiają się kryzysu energetycznego
Inwestorzy obawiają się kryzysu energetycznego na świecie. Rosja to trzeci co do wielkości producent ropy. (Adobe Stock, Roman Stavila)

Baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na kwiecień kosztuje na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku 96,65 dol., wyżej o 5,52 proc.

Z kolei ropa Brent na londyńskiej giełdzie ICE w dostawach na kwiecień jest wyceniana po 102,50 dol. za baryłkę, wyżej o 4,67 proc. Wcześniej surowiec na ICE drożał nawet o 7 proc.

Sytuacja na globalnych rynkach ropy może się pogorszyć, bo już teraz podaż tego surowca jest pod presją w czasie silnego ożywienia popytu na ropę po ponownym otwarciu gospodarek, po pandemii COVID-19.

Zobacz także: Rosja zaatakowała Kijów. "Najtrudniejszy moment dla Europy od II wojny światowej"

Unia Europejska nakłada coraz ostrzejsze sankcje na Rosję

W niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ogłosił, że pewna grupa rosyjskich banków zostanie wyłączona z systemu SWIFT. Około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożona.

Borell wskazał, że UE "rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji".

Pełna lista zostanie opublikowana w poniedziałek.

Lista obejmuje oligarchów i biznesmenów rosyjskich. Oznacza ogromny wpływ gospodarczy i bardzo poważne skutki dla tych kluczowych postaci w Rosji, które zajmują najbardziej eksponowane stanowiska, osoby, które zajmują się propagandą i są z kręgów wojskowych - zapowiedział Borrell.

W takiej sytuacji wszelkie zakłócenia w dostawach ropy z Rosji, trzeciego największego producenta tego surowca na świecie, mogą jeszcze spotęgować niedobór ropy na rynkach.

"Usunięcie niektórych rosyjskich banków z systemu SWIFT może spowodować zakłócenia w dostawach rosyjskiej ropy, bo kupujący i sprzedający będą próbowali znaleźć sposób poruszania się w sytuacji obowiązywania nowych zasad" - pisze w rynkowej nocie Andy Lipow, prezes Lipow Oil Associates.

Rosnieft PJSC stracił 25 mld dol. BP wycofuje udziały

Do tego koncern BP zdecydował się pozbyć swoich udziałów w gigantycznym rosyjskim koncernie naftowym Rosnieft PJSC, co stanowi poważny cios dla Rosnieftu - ubywa mu 25 mld USD.

Chiny i inni nabywcy rosyjskiej ropy wstrzymują zakupy benchmarkowej ropy Ural, a niektórzy klienci z Azji gorączkowo próbują zapewnić sobie bezpieczne dostawy ropy z krajów Bliskiego Wschodu.

W tej niestabilnej i szybko zmieniającej się sytuacji kraje OPEC+ staną przed trudniejszym zadaniem niż zwykle, kiedy spotkają się na swoim posiedzeniu w środę, aby ustalić politykę podażową na kwiecień.

Analitycy wskazują, że pomimo rosyjskiej inwazji Rosji na terytorium Ukrainy kraje OPEC+ mogą jednak utrzymać swój plan stopniowego zwiększania produkcji ropy co miesiąc o 400 tys. baryłek dziennie.

wykres dla: oil.fx
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP