Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Morawiecki: Proponujemy przekazanie 100% środków z OFE na prywatne konta

3
Podziel się:

Rząd przedstawia dziś propozycję przeniesienia całości środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE), w kwocie 162 mld zł, na prywatne, indywidualne konta emerytalne, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Możliwe też będzie pozostawienie całości środków na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Same OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne i zachowają ciągłość działania. 

Morawiecki: Proponujemy przekazanie 100% środków z OFE na prywatne konta
bEKsVYol

"Rząd Prawa i Sprawiedliwości przedstawia dzisiaj propozycję przekazania całości środków z OFE, w kwocie 162 mld zł, na prywatne, indywidualne konta emerytalne uczestników OFE. Środki te będą w 100% prywatne i dziedziczone" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

"Po pierwsze, Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować te środki: czy na IKE, czy przesunąć je do ZUS - to nie jest decyzja rządu i państwa. Domyślnie zakładamy, że Polacy chcą je zostawić na IKE na swoich prywatnych kontach" - dodał.

Podkreślił, że "to de facto jest sprywatyzowanie tych środków, a więc odcięcie wątpliwości".

bEKsVYon

Same OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne i zachowają ciągłość działania, poinformował też premier.

Morawiecki wskazał, że system emerytalny ma być oparty o trzy filary: o Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), o pracownicze plany kapitałowe (PPK) i "takie przekształcenie OFE, żeby nikt już nigdy w przyszłości nie mógł sięgnąć po te środki, które od 1999 r. często były uważane za środki na de facto indywidualnych rachunkach obywateli".

"Chcemy dziś poprzez tę zmianę zaproponować niezbędny krok w kierunku uporządkowania systemu emerytalnego, jego większej transparentności, żeby przyszli emeryci mieli pewność" - podsumował premier.

bEKsVYoO
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Przyszly Emer...
3 lata temu
Przecież to jest złodziejstwo. PIS nie ma już środków na realizację swoich programów "+" , PIATKA Kaczyńskiegi itp.... to zabierają nam 15 % uzbieranej kwoty! To i tak są grosze. Ale te pieniądze były już nie raz opodatkowane. A mówienie że to opłata przekształceniowa? Czyli za co? Jaką praca , usługa, zostanie wykonana za tą kwotę? Okradają nas a my grzecznie się z Tym zgadzamy. Niestety.
Pamys
3 lata temu
Ale dlaczego przeniesienie pieniędzy na IKE ma kosztować 15% wartości konto a przeniesienie do zus nic nie kosztować? Przecież koszty operacji w jednym i drugim przypadku będą takie same.
Kris
3 lata temu
Kolejne kłamstwo!!
bEKsVYoP