Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MR: Nabór wniosków o wsparcie z Funduszu Inwestycji Lokalnych potrwa do 10 VIII

0
Podziel się:

Od dziś do 10 sierpnia samorządy mogą składać wnioski o wsparcie z puli 6 mld zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze będzie można wykorzystać np. na prace remontowe, a także nowe inwestycje m.in.: chodniki, wodociągi, kanalizację. Łączny budżet Funduszu to 12 mld zł.

MR: Nabór wniosków o wsparcie z Funduszu Inwestycji Lokalnych potrwa do 10 VIII

"Dystrybucja 5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów została obliczona wg specjalnego algorytmu. Szczególne wsparcie dostaną gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, które - bez względu na rozmiar - dostaną po co najmniej 0,5 mln zł. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych dostarczy władzom lokalnym kapitał inwestycyjny" - powiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie.

Wiceminister rozwoju Robert Nowicki zaznaczył z kolei, że 40% publicznych wydatków inwestycyjnych pochodzi właśnie z samorządów.

"To z jednej strony wsparcie lokalnego rozwoju, a z drugiej firm, które realizują te inwestycje" - podkreślił.

Wsparcie udzielane ma być na wniosek jednostki, składany przez elektroniczną skrzynkę podawczą do prezesa Rady Ministrów - za pośrednictwem właściwego wojewody.

Samorządy (gminy, powiaty i miasta) mają otrzymać dotacje w wysokości od 0,5 mln zł do aż 93 mln zł (obliczonych według specjalnego algorytmu). Z założeń wynika, że ponad 2,6 mld złotych z puli 5 mld zł ma trafić do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Pieniądze będą przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek.

Czas na składanie wniosków do wojewody ustalono od 27 lipca do 10 sierpnia 2020 r. Następnie wojewoda przekazuje informację o kwocie wnioskowanego wsparcia w podziale na poszczególne jednostki do Prezesa Rady Ministrów do 17 sierpnia 2020 r. Środki za pośrednictwem wojewodów mają trafić na rachunki samorządów najpóźniej we wrześniu 2020 r.

Nabór wniosków ma ogłaszać Prezes Rady Ministrów na co najmniej 30 dni przed dniem upływu składania wniosków. Na rok 2020 zaplanowano co najmniej dwa terminy.

Decyzję o przyznaniu środków ma podejmować prezes Rady Ministrów, na podstawie rekomendacji specjalnej komisji, w skład której mają przedstawiciele prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw gospodarki, ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego. Decyzja będzie podejmowana w terminie 30 dni.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)