Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

MR oczekuje spowolnienia inflacji do ok. 3% r/r w maju

0
Podziel się

Inflacja konsumencka spowolni do poziomu zbliżonego do 3% r/r w maju br., a w ujęciu miesięcznym ceny konsumenckie spadną o 0,1%, przewidują eksperci Ministerstwa Rozwoju.

MR oczekuje spowolnienia inflacji do ok. 3% r/r w maju.
MR oczekuje spowolnienia inflacji do ok. 3% r/r w maju. (Pixabay)
bEpyywBh

"W ocenie MR, w maju inflacja wyniesie ok. 3% w ujęciu rocznym, natomiast w ujęciu miesięcznym ceny mogą obniżyć się o ok. 0,1% głównie ze względu na dalszy spadek cen transportu. Ponadto, szacujemy nieznaczny spadek cen odzieży i obuwia oraz niewielki wzrost cen żywności" - czytamy w komentarzu resortu do danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Resort podał, że wyniki te są nieco niższe niż jego oczekiwania formułowane przed miesiącem.

GUS podał, że inflacja konsumencka wyniosła 3,4% w ujęciu rocznym w kwietniu 2020 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1% w kwietniu.

bEpyywBj

Urząd podał również, że w kwietniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny w zakresie transportu (o 4,8%), które obniżyły ten wskaźnik o 0,44 pkt proc. Wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 0,6%), żywności (o 0,3%) oraz odzieży i obuwia (o 1,4%) podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,14 pkt proc., 0,08 pkt proc. i 0,06 pkt proc. W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 7,8%) oraz w zakresie mieszkania (o 5,9%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,79 pkt proc. i 1,41 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 9,9%) oraz odzieży i obuwia (o 3,4%) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 1 pkt proc. i 0,18 pkt proc.

bEpyywBK
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)