Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

MZ: 139 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 24 826

0
Podziel się

Mamy 139 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do 24 826, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarło 1 117 osób.

MZ: 139 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 24 826
(, Credit line: Andrzej Hulimka / Forum)
bErHNSIB

"Mamy 139 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: z województw: śląskiego (104), małopolskiego (15), wielkopolskiego (6), świętokrzyskiego (5), opolskiego (4), dolnośląskiego (3), kujawsko-pomorskiego (1) i podlaskiego (1)" - podał resort na swoim profilu na Twitterze.

"Z przykrością informujemy o śmierci 2 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 83-K Zgierz, 67-M Racibórz. Osoby te miały choroby współistniejące" - poinformowano także.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 24 826 osób. Pacjenci znajdują się głównie w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

bErHNSID

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 967 tys. testów, w tym w ciągu ostatniej doby ponad 21 tys.

Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 2 101 osób, 79 341 zostało objętych kwarantanną, a 18 721 - nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarło 1 117 osób. Wyzdrowiało 12 227 osób.

Od ponad dwóch miesięcy obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i przedszkolach do końca roku szkolnego będą odbywać się w systemie on-line, uczniowie do końca czerwca nie wrócą już do szkół. Egzaminy ośmioklasisty i maturalne mają odbyć się w czerwcu.

Jednocześnie znoszone są ograniczenia, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Od soboty zniesione są ograniczenia dotyczące handlu i gastronomii. Nie ma też obowiązku noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach, ale nadal obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu. W sklepie, w środkach komunikacji publicznej, kościołach, kinach maseczki nadal są obowiązkowe.

bErHNSIJ

Od 6 czerwca otwarte zostaną kina, teatry, filharmonie. A także kluby fitness, solaria, salony tatuażu, baseny. Będzie też możliwość organizowania wesel i przyjęć do 150 osób oraz koncertów plenerowych (także z ograniczeniem liczby osób)

Wcześniej, w ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki otwarto restauracje, bary i kawiarnie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Więcej osób może korzystać z boisk i innych obiektów sportowych. Od 25 maja wznowione zostały zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w szkołach dla klas I-III. Stopniowo będzie też dopuszczana możliwość przeprowadzania konsultacji z nauczycielami. Wznawiane są także zajęcia w domach kultury.

Od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje należą do jednostek samorządu terytorialnego).

Otwarto niektóre boiska i stadiony, wracają rozgrywki piłkarskie, a za kilkanaście dni - na stadionach będą mogli być obecni kibice (pod warunkiem, że zapełnione będzie jedynie 25% miejsc).

bErHNSIK

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 6,5 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 188 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,8 mln). W ostatnich dniach najszybciej - poza Stanami Zjednoczonymi - wzrasta liczba zarażonych i w Brazylii (584 tys.), Rosji (koronawirusa wykryto u ponad 431 tys. osób) i Indiach (ponad 216 tys.).

Wirus pojawił się w końcu ub. roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało ponad 84 tys. osób).

W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Wielkiej Brytanii (ponad 281 tys.), Hiszpanii (ponad 240 tys.), we Włoszech (ponad 232 tys.), we Francji (ponad 188 tys.), Niemczech (ponad 184 tys.). A także ponad 57 tys. w Belgii, ponad 46 tys. w Niderlandach i ponad 30 tys. w Szwajcarii.

bErHNSIL

Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano na Białorusi - ponad 45 tys. i na Ukrainie - 25 tys. oraz w Rumunii - ponad 18 tys. i w Czechach - ponad 9 tys.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 386 tys. osób. Wśród nich: ponad 107 tys. w Stanach Zjednoczonych, ponad 39 tys. osób w Wielkiej Brytanii, ponad 33 tys. we Włoszech.

Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 2,8 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 479 tys. pacjentów w Stanach Zjednoczonych, u ponad 228 tys. pacjentów w Brazylii, u ponad 195 tys. pacjentów w Rosji, u ponad 167 tys. pacjentów w Niemczech i u 160 tys. pacjentów we Włoszech.

bErHNSJe
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)