Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MZ: 148 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 21 440

0
Podziel się

Mamy 148 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do 21 440, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarło  996 osób.

MZ: 148 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 21 440
bErFWyaJ

"Mamy 148 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (89), wielkopolskiego (18), dolnośląskiego (15), lubelskiego (10), świętokrzyskiego (4), opolskiego (4), pomorskiego (3), podlaskiego (3), lubuskiego (1), zachodniopomorskiego (1)" - podał resort na swoim profilu na Twitterze.

"Ze względu na 34 zdublowane przypadki zakażeń przez WSSE Poznań - odejmujemy je z wykazu woj. wielkopolskiego" - poinformowano także.

W ciągu ubiegłej doby nie zanotowano żadnego zgonu z powodu COVID-19.

bErFWyaL

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 21 440 osób. Pacjenci znajdują się w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 767 tys. testów, w tym w ciągu ostatniej doby ponad 16,5 tys.

Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowane było 2 268 osób, 78 259 zostało objętych kwarantanną, a 19 587 - nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarło 996 osób. Wyzdrowiało 9 276 osób.

Od ponad dwóch miesięcy obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i przedszkolach mają być zawieszone do 7 czerwca, egzaminy ośmioklasisty i maturalne mają odbyć się w czerwcu.

bErFWyaR

Za naruszenie zasad kwarantanny grozi od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Jednocześnie stopniowo znoszone są ograniczenia, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. W ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki w tym tygodniu otwarto restauracje, bary i kawiarnie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Więcej osób może korzystać z boisk i innych obiektów sportowych. W autobusach i tramwajach wolnych może pozostać jedynie 30% wszystkich miejsc (dotychczas było to 50% miejsc siedzących). Od 25 maja wznowione zostaną zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w szkołach dla klas I-III. Stopniowo będzie możliwe przeprowadzanie konsultacji z nauczycielami. Mają być także wznawiane zajęcia w domach kultury.

Wcześniej ramach I etapu otwarto lasy, parki i skwery. Poluzowane zostały także ograniczenia dotyczące placówek handlowych do 100 metrów, w sklepie mogą przebywać 4 osoby na kasę (nie licząc personelu). W większych - liczba klientów zależy od powierzchni sklepu; na jedną osobę musi przypadać kilkanaście metrów.

W ramach II etapu od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można także prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).

bErFWyaS

Wcześniej zapowiedziano otwarcie niektórych boisk i stadionów, a w czerwcu powrót do rozgrywek piłkarskich.

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 5,4 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 188 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,6 mln). W ostatnich dniach najszybciej - poza Stanami Zjednoczonymi - wzrasta liczba zarażonych i w Brazylii (363 tys.) i Rosji (koronawirusa wykryto już u ponad 344 tys. osób)

Wirus pojawił się w końcu ub. roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało ponad 84 tys. osób).

bErFWyaT

W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Wielkiej Brytanii (ponad 260 tys.), Hiszpanii (ponad 235 tys.), we Włoszech (ponad 229 tys.), we Francji (ponad 182 tys.), Niemczech (ponad 180 tys.). A także ponad 57 tys. w Belgii, ponad 45 tys. w Niderlandach i ponad 30 tys. w Szwajcarii.

Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano na Białorusi - ponad 36 tys. i na Ukrainie - 20 tys. oraz w Rumunii - ponad 18 tys. i w Czechach - ponad 9 tys.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 345 tys. osób. Wśród nich: 97 tys. w Stanach Zjednoczonych, ponad 36 tys. osób w Wielkiej Brytanii, ponad 32 tys. we Włoszech, ponad 28 tys. osób we Francji i ponad 28 tys. w Hiszpanii.

Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 2,1 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 366 tys. pacjentów w Stanach Zjednoczonych, 160 tys. pacjentów w Niemczech, 150 tys. pacjentów w Hiszpanii, u ponad 149 tys. pacjentów w Brazylii i u ponad 140 tys. we Włoszech.

bErFWybm
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)