Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

MZ: 202 nowe przypadki COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 23 987

1
Podziel się

Mamy 202 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do  23 987, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarło 1 065  osób.

MZ: 202 nowe przypadki COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 23 987
(PAP)
bEpwplmJ

"Mamy 202 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (170), opolskiego (8), dolnośląskiego (6), wielkopolskiego (4), podlaskiego (3), pomorskiego (3), świętokrzyskiego (3), lubelskiego (2), lubuskiego (2), małopolskiego (1)" - podał resort na swoim profilu na Twitterze.

"Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 54-K Grudziądz" - poinformowano także.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 23 987 osób. Pacjenci znajdują się głównie w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

bEpwplmL

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 915,5 tys. testów, w tym w ciągu ostatniej doby ponad 16,4 tys.

Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 2 181 osób, 77 406 zostało objętych kwarantanną, a 18 859 - nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarło 1 065 osób. Wyzdrowiało 11 449 osób.

Od ponad dwóch miesięcy obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i przedszkolach są zawieszone do 7 czerwca, egzaminy ośmioklasisty i maturalne mają odbyć się w czerwcu.

Za naruszenie zasad kwarantanny grozi od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

bEpwplmR

Jednocześnie znoszone są ograniczenia, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Od soboty zniesione są ograniczenia dotyczące handlu i gastronomii. Nie ma też obowiązku noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach, ale nadal obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu. W sklepie, w środkach komunikacji publicznej, kościołach, kinach maseczki nadal są obowiązkowe.

Od 6 czerwca otwarte zostaną kina, teatry, filharmonie. A także kluby fitness, solaria, salony tatuażu, baseny. Będzie też możliwość organizowania wesel i przyjęć do 150 osób oraz koncertów plenerowych (także z ograniczeniem liczby osób)

Wcześniej, w ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki otwarto restauracje, bary i kawiarnie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Więcej osób może korzystać z boisk i innych obiektów sportowych. W autobusach i tramwajach wolnych może pozostać jedynie 30% wszystkich miejsc (dotychczas było to 50% miejsc siedzących). Od 25 maja wznowione zostały zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w szkołach dla klas I-III. Stopniowo będzie też dopuszczana możliwość przeprowadzania konsultacji z nauczycielami. Wznawiane są także zajęcia w domach kultury.

Od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje należą do jednostek samorządu terytorialnego).

bEpwplmS

Otwarto niektóre boiska i stadiony, wracają rozgrywki piłkarskie, a za kilkanaście dni - na stadionach będą mogli być obecni kibice (pod warunkiem, że zapełnione będzie jedynie 25% miejsc).

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 6,1 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 188 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,7 mln). W ostatnich dniach najszybciej - poza Stanami Zjednoczonymi - wzrasta liczba zarażonych i w Brazylii (514 tys.) i Rosji (koronawirusa wykryto u ponad 405 tys. osób)

Wirus pojawił się w końcu ub. roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało ponad 84 tys. osób).

bEpwplmT

W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Wielkiej Brytanii (ponad 276 tys.), Hiszpanii (ponad 239 tys.), we Włoszech (ponad 232 tys.), we Francji (ponad 189 tys.), Niemczech (ponad 183 tys.). A także ponad 57 tys. w Belgii, ponad 46 tys. w Niderlandach i ponad 30 tys. w Szwajcarii.

Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano na Białorusi - ponad 41 tys. i na Ukrainie - 24 tys. oraz w Rumunii - ponad 18 tys. i w Czechach - ponad 9 tys.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 372 tys. osób. Wśród nich: ponad 104 tys. w Stanach Zjednoczonych, ponad 38 tys. osób w Wielkiej Brytanii, ponad 33 tys. we Włoszech.

Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 2,6 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 443 tys. pacjentów w Stanach Zjednoczonych, u ponad 206 tys. pacjentów w Brazylii, u ponad 171 tys. pacjentów w Rosji, u ponad 165 tys. pacjentów w Niemczech i u 157 tys. pacjentów we Włoszech.

bEpwplmU

(ISBnews)

bEpwplnm
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Wujo dobra ra...
rok temu
Zostań w domu, zdychaj z głodu