Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MZ: 235 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 17 850

0
Podziel się

Mamy 235 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do 17 850, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarły 893 osoby.

MZ: 235 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 17 850
bEpwaavF

"Mamy 235 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: województw: śląskiego (204), opolskiego (10), małopolskiego (5), zachodniopomorskiego (3), świętokrzyskiego (3), dolnośląskiego (3), kujawsko-pomorskiego (3), wielkopolskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1), lubelskiego (1)" - podał resort na swoim profilu na Twitterze.

"Z przykrością informujemy o śmierci 10 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 67-K Zawiercie, 70-K Cieszyn, 82-M, 74-M, 74-K, 67-M Tychy, 73-K Grudziądz, 69-K, 69-M Starachowice, 80-K Łańcut" - poinformowano także.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 17 850 osób. Pacjenci znajdują się w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

bEpwaavH

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 554 tys. testów, w tym w ciągu ostatniej doby ponad 26 tys.

Według danych MZ na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 2 579 osób, 95 068 zostało objętych kwarantanną, a 18 363 - nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarły 893 osoby. Wyzdrowiało 6 918 osób.

Od blisko dwóch miesięcy obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i przedszkolach mają być zawieszone do 7 czerwca, egzaminy ośmioklasisty i maturalne mają odbyć się w czerwcu.

Za naruszenie zasad kwarantanny grozi od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

bEpwaavN

Jednocześnie stopniowo znoszone są ograniczenia, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. W ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki zapowiedziano otwarcie od 18 maja restauracji, barów i kawiarni, a także salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Mają też być otwierane hale i sale sportowe, więcej osób będzie mogło korzystać z boisk i innych obiektów sportowych. W autobusach i tramwajach wolnych ma pozostać jedynie 30% miejsc (dotychczas było to 50%). Od 25 maja prowadzone będą w szkołach zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla klas I-III. Stopniowo będzie możliwe przeprowadzanie konsultacji z nauczycielami. Mają być także wznawiane zajęcia w domach kultury.

Wcześniej ramach I etapu otwarto lasy, parki i skwery. Poluzowane zostały także ograniczenia dotyczące placówek handlowych do 100 metrów, w sklepie mogą przebywać 4 osoby na kasę (nie licząc personelu). W większych - liczba klientów zależy od powierzchni sklepu; na jedną osobę musi przypadać kilkanaście metrów.

W ramach II etapu od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można także prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).

Wcześniej zapowiedziano otwarcie niektórych boisk i stadionów w maju, a w czerwcu powrót do rozgrywek piłkarskich.

bEpwaavO

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 4,4 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 188 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,4 mln). W ostatnich dniach najszybciej - poza Stanami Zjednoczonymi - wzrasta liczba zarażonych w Rosji (koronawirusa wykryto już u ponad 252 tys. osób) i w Brazylii (203 tys.).

Wirus pojawił się w końcu ub. roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało ponad 84 tys. osób).

W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Wielkiej Brytanii (ponad 234 tys.), Hiszpanii (ponad 229 tys.), we Włoszech (ponad 222 tys.), we Francji (ponad 178 tys.), Niemczech (ponad 174 tys.). A także ponad 54 tys. w Belgii, ponad 43 tys. w Niderlandach i ponad 30 tys. w Szwajcarii.

bEpwaavP

Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano na Białorusi - ponad 26,7 tys. i na Ukrainie - 17,3 tys. oraz w Rumunii - ponad 16,2 tys. i w Czechach - ponad 8 tys.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 302 tys. osób. Wśród nich: 86 tys. w Stanach Zjednoczonych, ponad 33 tys. osób w Wielkiej Brytanii, ponad 30 tys. we Włoszech, ponad 27 tys. osób w Hiszpanii i ponad 27 tys. we Francji.

Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 1,5 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 246 tys. pacjentów w Stanach Zjednoczonych, 150 tys. pacjentów w Niemczech, u ponad 142 tys. w Hiszpanii i u ponad 114 tys. pacjentów we Włoszech.

bEpwaawi
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)