Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MZ: 236 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 20 379

0
Podziel się

Mamy 236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do 20 379, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarły 973 osoby.

MZ: 236 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 20 379
bEpwVaPp

"Mamy 236 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (168), dolnośląskiego (19), wielkopolskiego (16), opolskiego (10), świętokrzyskiego (5), pomorskiego (4), podlaskiego (4), lubelskiego (3), kujawsko-pomorskiego (2), lubuskiego (2), zachodniopomorskiego (2), małopolskiego (1)" - podał resort na swoim profilu na Twitterze.

"Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 85-M Tychy" - poinformowano także.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 20 379 osób. Pacjenci znajdują się w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

bEpwVaPr

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 697 tys. testów, w tym w ciągu ostatniej doby ponad 22 tys.

Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 2 261 osób, 77 768 zostało objętych kwarantanną, a 19 500 - nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarły 973 osoby. Wyzdrowiało 8 731 osób.

Od ponad dwóch miesięcy obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i przedszkolach mają być zawieszone do 7 czerwca, egzaminy ośmioklasisty i maturalne mają odbyć się w czerwcu.

Za naruszenie zasad kwarantanny grozi od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

bEpwVaPx

Jednocześnie stopniowo znoszone są ograniczenia, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. W ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki w tym tygodniu otwarto restauracje, bary i kawiarnie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Więcej osób może korzystać z boisk i innych obiektów sportowych. W autobusach i tramwajach wolnych może pozostać jedynie 30% wszystkich miejsc (dotychczas było to 50% miejsc siedzących). Od 25 maja wznowione zostaną zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w szkołach dla klas I-III. Stopniowo będzie możliwe przeprowadzanie konsultacji z nauczycielami. Mają być także wznawiane zajęcia w domach kultury.

Wcześniej ramach I etapu otwarto lasy, parki i skwery. Poluzowane zostały także ograniczenia dotyczące placówek handlowych do 100 metrów, w sklepie mogą przebywać 4 osoby na kasę (nie licząc personelu). W większych - liczba klientów zależy od powierzchni sklepu; na jedną osobę musi przypadać kilkanaście metrów.

W ramach II etapu od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można także prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).

Wcześniej zapowiedziano otwarcie niektórych boisk i stadionów, a w czerwcu powrót do rozgrywek piłkarskich.

bEpwVaPy

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 5,1 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 188 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,5 mln). W ostatnich dniach najszybciej - poza Stanami Zjednoczonymi - wzrasta liczba zarażonych w Rosji (koronawirusa wykryto już u ponad 317 tys. osób) i w Brazylii (310 tys.).

Wirus pojawił się w końcu ub. roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało ponad 84 tys. osób).

W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Wielkiej Brytanii (ponad 252 tys.), Hiszpanii (ponad 233 tys.), we Włoszech (ponad 228 tys.), we Francji (ponad 181 tys.), Niemczech (ponad 179 tys.). A także ponad 56 tys. w Belgii, ponad 43 tys. w Niderlandach i ponad 30 tys. w Szwajcarii.

bEpwVaPz

Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano na Białorusi - ponad 32 tys. i na Ukrainie - 20 tys. oraz w Rumunii - ponad 16 tys. i w Czechach - ponad 8 tys.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 333 tys. osób. Wśród nich: 94 tys. w Stanach Zjednoczonych, ponad 36 tys. osób w Wielkiej Brytanii, ponad 32 tys. we Włoszech, ponad 28 tys. osób we Francji i ponad 27 tys. w Hiszpanii.

Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 1,9 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 298 tys. pacjentów w Stanach Zjednoczonych, 158 tys. pacjentów w Niemczech i u ponad 134 tys. pacjentów we Włoszech.

bEpwVaPS
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)