Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MZ: 236 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 21 867

0
Podziel się

Mamy 236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do 21 867, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarło 1 013 osób.

MZ: 236 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 21 867
bEqBvwwl

"Mamy 236 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (187), wielkopolskiego (14), dolnośląskiego (10), świętokrzyskiego (7), podlaskiego (4), warmińsko-mazurskiego (4), lubelskiego (3), małopolskiego (3), opolskiego (3), pomorskiego (1)" - podał resort na swoim profilu na Twitterze.

"Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 76-M Starachowice, 72-K, 72-M, 95-K Zgierz, 81-K, 95-K Gdańsk" - poinformowano także.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 21 867 osób. Pacjenci znajdują się w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

bEqBvwwn

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 779 tys. testów, w tym w ciągu ostatniej doby ponad 12 tys.

Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 2 171 osób, 78 864 zostało objętych kwarantanną, a 19 139 - nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarło 1 013 osób. Wyzdrowiało 10 020 osób.

Od ponad dwóch miesięcy obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i przedszkolach mają być zawieszone do 7 czerwca, egzaminy ośmioklasisty i maturalne mają odbyć się w czerwcu.

Za naruszenie zasad kwarantanny grozi od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

bEqBvwwt

Jednocześnie stopniowo znoszone są ograniczenia, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. W ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki w tym tygodniu otwarto restauracje, bary i kawiarnie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Więcej osób może korzystać z boisk i innych obiektów sportowych. W autobusach i tramwajach wolnych może pozostać jedynie 30% wszystkich miejsc (dotychczas było to 50% miejsc siedzących). Od 25 maja wznowione zostały zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w szkołach dla klas I-III. Stopniowo będzie też dopuszczana możliwość przeprowadzania konsultacji z nauczycielami. Wznawiane są także zajęcia w domach kultury.

Dzisiaj ma zostać podana decyzja w sprawie ewentualnego zniesienia obowiązku noszenia maseczek, który obowiązuje w miejscach publicznych od 16 kwietnia.

Wcześniej ramach I etapu otwarto lasy, parki i skwery. Poluzowane zostały także ograniczenia dotyczące placówek handlowych do 100 metrów, w sklepie mogą przebywać 4 osoby na kasę (nie licząc personelu). W większych - liczba klientów zależy od powierzchni sklepu; na jedną osobę musi przypadać kilkanaście metrów.

W ramach II etapu od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można także prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).

bEqBvwwu

Zapowiedziano otwarcie niektórych boisk i stadionów, a w najbliższy weekend powrót do rozgrywek piłkarskich.

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 5,4 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 188 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,6 mln). W ostatnich dniach najszybciej - poza Stanami Zjednoczonymi - wzrasta liczba zarażonych i w Brazylii (374 tys.) i Rosji (koronawirusa wykryto już u ponad 353 tys. osób)

Wirus pojawił się w końcu ub. roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało ponad 84 tys. osób).

bEqBvwwv

W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Wielkiej Brytanii (ponad 262 tys.), Hiszpanii (ponad 235 tys.), we Włoszech (ponad 230 tys.), we Francji (ponad 183 tys.), Niemczech (ponad 180 tys.). A także ponad 57 tys. w Belgii, ponad 45 tys. w Niderlandach i ponad 30 tys. w Szwajcarii.

Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano na Białorusi - ponad 36 tys. i na Ukrainie - 21 tys. oraz w Rumunii - ponad 18 tys. i w Czechach - ponad 9 tys.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 346 tys. osób. Wśród nich: 98 tys. w Stanach Zjednoczonych, ponad 36 tys. osób w Wielkiej Brytanii, ponad 32 tys. we Włoszech, ponad 28 tys. osób we Francji i ponad 26 tys. w Hiszpanii (gdzie zweryfikowano poprzednie dane i okazało się, że blisko 2 tys. osób zmarło z innych przyczyn niż te, związane z COViD)

Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 2,2 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 379 tys. pacjentów w Stanach Zjednoczonych, 161 tys. pacjentów w Niemczech, u ponad 151 tys. pacjentów w Brazylii, u 150 tys. pacjentów w Hiszpanii i u ponad 141 tys. we Włoszech.

bEqBvwwO
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)