Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

MZ: 396 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 29 788

1
Podziel się

Mamy 396 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do 29 788, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarło 1 256 osób.

MZ: 396 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 29 788
(Flickr)
bEqJIbvp

"Mamy 396 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (188), łódzkiego (73), mazowieckiego (56), wielkopolskiego (17), podkarpackiego (14), świętokrzyskiego (14), podlaskiego (13), małopolskiego (9), opolskiego (8), zachodniopomorskiego (2), lubelskiego (1) i lubuskiego (1)" - podał resort na swoim profilu na Twitterze.

"Z przykrością informujemy o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 57-K Bolesławiec, 92-K Opole, 69-K Szczecin, 65-M, 71-M Warszawa, 66-M, 83-M Tychy, 70-M Rydułtowy, 84-K Gdańsk" - poinformowano także.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 29 788 osób. Pacjenci znajdują się głównie w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

bEqJIbvr

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 1,188 mln testów, w tym w ciągu ostatniej doby ponad 19 tys.

Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 1 736 osób, 94 518 było objętych kwarantanną, a 17 966 - nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarło 1 256 osób. Wyzdrowiały 14 383 osoby.

Od blisko trzech miesięcy obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i przedszkolach do końca roku szkolnego będą odbywać się w systemie online, uczniowie do końca czerwca nie wrócą już do szkół.

Jednocześnie zniesiono szereg wprowadzonych wcześniej ograniczeń. Od 30 maja zniesione są ograniczenia dotyczące handlu i gastronomii. Nie ma też obowiązku noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach, ale nadal obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu. W sklepie, w środkach komunikacji publicznej, kościołach, kinach maseczki nadal są obowiązkowe.

bEqJIbvx

Od 6 czerwca otwarte są niektóre kina, teatry, filharmonie, a także kluby fitness, solaria, salony tatuażu, baseny (właściciele i zarządcy sami mogą odejmować decyzje w sprawie otwarcia). Jest też już możliwość organizowania wesel i przyjęć do 150 osób oraz koncertów plenerowych (także z ograniczeniem liczby osób).

Wcześniej, w ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki otwarto restauracje, bary i kawiarnie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Więcej osób może korzystać z boisk i innych obiektów sportowych. Od 25 maja wznowione zostały zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w szkołach dla klas I-III. Stopniowo dopuszczana jest możliwość przeprowadzania konsultacji z nauczycielami. Wznawiane są także zajęcia w domach kultury.

Od 4 maja otwarte są galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje należą do jednostek samorządu terytorialnego).

Otwarto niektóre boiska i stadiony, wróciły rozgrywki piłkarskie, a za kilka dni - na stadionach będą mogli być obecni kibice (pod warunkiem, że zapełnione będzie jedynie 25% miejsc).

bEqJIbvy

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 7,9 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 188 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 2 mln). W ostatnich dniach najszybciej - poza Stanami Zjednoczonymi - wzrasta liczba zarażonych i w Brazylii (867 tys.), Rosji (koronawirusa wykryto u ponad 528 tys. osób) i Indiach (ponad 332 tys.).

Wirus pojawił się w końcu ub. roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało ponad 84 tys. osób), w ostatnich dniach pojawiają się doniesienia o kolejnym źródle zakażeń w Chinach i wprowadzeniu obostrzeń, m.in. zamknięciu szkół.

W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Wielkiej Brytanii (ponad 297 tys.), Hiszpanii (ponad 243 tys.), we Włoszech (ponad 236 tys.), we Francji (ponad 194 tys.), Niemczech (ponad 187 tys.). A także ponad 60 tys. w Belgii, ponad 48 tys. w Niderlandach i ponad 31 tys. w Szwajcarii.

bEqJIbvz

Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano na Białorusi - ponad 53 tys. i na Ukrainie - 32 tys. oraz w Rumunii - ponad 21 tys. i w Czechach - ponad 10 tys.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 433 tys. osób. Wśród nich: ponad 115 tys. w Stanach Zjednoczonych, ponad 41 tys. osób w Wielkiej Brytanii, ponad 34 tys. we Włoszech.

Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 3,7 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 561 tys. pacjentów w Stanach Zjednoczonych, u ponad 469 tys. pacjentów w Brazylii, u ponad 279 tys. pacjentów w Rosji, u ponad 172 tys. pacjentów w Niemczech i u 176 tys. pacjentów we Włoszech.

bEqJIbvS
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Jarosław
rok temu
czy krzywa wypłaszczona nadal rośnie? :)