Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
18.03.2020 09:02

MZ: Liczba zakażonych COViD wzrosła do 246, możliwe przedłużenie kwarantanny

U 8 kolejnych osób stwierdzono zakażenie koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba osób, u których stwierdzono zarażenie wzrosła w Polsce do 246 osób, poinformował Ministerstwo Zdrowia (MZ) na Twitterze. Pięć osób zmarło. Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że nie wyklucza przedłużenia kwarantanny.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Myślę, że pod koniec tygodnia i początku przyszłego tę decyzję trzeba będzie pewnie podjąć" - powiedział Szumowski w Radiu Zet, odpowiadając na pytanie, czy rząd przewiduje przedłużenie okresu społecznej kwarantanny.

Dopytywany, czy nie wykluczamy, że kwarantanna zostanie przedłużona, stwierdził: "Na pewno nie wykluczamy. Jeżeli zwiększa się liczba chorych, to trzeba reagować wtedy raczej zaostrzając środki niż pozwalając na ich uwolnienie".

"Testy wykonujemy w tej chwili praktycznie wszystkim osobom z bezpośredniego kontaktu po to, żeby potwierdzić lub wykluczyć ich możliwość zakażenia. W żadnym kraju na świecie nikt nie wykonywał testów wszystkim obywatelom" - zaznaczył minister.

Podkreślił, że przygotowania na wypadek wybuchu epidemii rozpoczęły się gdy wirus pojawił się w Chinach.

"Bardzo intensywnie zaczęliśmy pracować, gdy wirus dotarł do Europy. [...] Podejmujemy działania znacznie wcześniej niż inne kraje. Pamiętajmy, że inne kraje są już też na innym etapie, dużo dalszym w rozwoju koronawirusa niż my" - podkreślił.

Ministerstwo Zdrowia podało na Twitterze, że potwierdzone przypadki dotyczą: 4 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego. W sumie liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem: 246/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

We wtorek wieczorem informowano o 238 potwierdzonych przypadkach zarażenia. Pacjenci znajdują się m.in. w szpitalach: w Ostródzie, w Warszawie, w Krakowie, w Raciborzu, we Wrocławiu, w Zielonej Górze, w Szczecinie, w Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Łańcucie. Stworzono sieć szpitali jednoimiennych, to 19 szpitali w kraju, które mają zajmować się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

Według danych MZ na poniedziałek wieczorem hospitalizowanych było 833 osoby, 14 531 objętych kwarantanną (i 22 979 osób, które objęte są 14-dniową kwarantanną po przekroczeniu granicy) i 35 853 - nadzorem epidemiologicznym.

W szczególnych przypadkach, przy dobrych rokowaniach i możliwości pełnej izolacji pacjenta, niektórzy pacjenci będą mogli być leczeni także w warunkach domowych. Decyzję każdorazowo będzie podejmował lekarz.

Pięć osób zmarłych to 57-letnia kobieta w Poznaniu, 73-letnego mężczyzna we Wrocławiu, 66-letni mężczyzna w Lublinie, 67-letni mężczyzna w szpitalu w Łańcucie oraz 57-letni mężczyzna w szpitalu w Wałbrzychu. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

W związku z epidemią koronawireusa podjęto szereg działań, mających ograniczyć jego rozprzestrzenianie. Do 25 marca w całym kraju zawieszono zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych, zamknięto kina, teatry i placówki kultury. Nie funkcjonują też żłobki i przedszkola. Rząd nie wyklucza wydłużenia okresu zamknięcia szkół, gdy zajdzie taka potrzeba.

Wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego i przywrócono pełne kontrole na wszystkich polskich granicach. Ma on obowiązywać przez 10 dni z możliwością przedłużenia o kolejnych 20, a następnie o miesiąc.

Odwołano loty międzynarodowe i krajowe oraz kursowanie pociągów dalekobieżnych. Ci, którzy przekraczają granicę w ruchu kołowym poddawani są kontroli sanitarnej i muszą odbyć 14-dniową kwarantannę.

Władze rekomendują zlecanie pracy zdalnej. Apelują też o racjonalne zachowania konsumenckie i podkreślają, że żywności nie zabraknie. Nie ma w planach zamykania placówek handlowych.

Od wtorku ub. tygodnia obowiązuje zakaz organizowania imprez, gromadzących więcej niż 1 tys. osób na stadionie i ponad 500 osób w hali. W piątek podjęto decyzję o zamknięciu galerii handlowych i restauracji. Nie wolno gromadzić się w zamkniętych czy na otwartych przestrzeniach w grupach liczących więcej niż 50 osób.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 198,1 tys. potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 155 krajach. Od wczoraj liczba ta wzrosła o ponad 13 tys. Najwięcej w Chinach (ponad 81 tys.), Włoszech (31,5 tys.) i w Iranie (ponad 16,1 tys.).

W Europie najwięcej zachorowań zanotowano we Włoszech (31 506), Hiszpanii (11 826), w Niemczech (9 360), Francji (7 695).

Liczba potwierdzonych przypadków zarażeń koronawirusem przekroczyła 2 tys. chorych Szwajcarii (2 700), a 1 tys. w: Wielkiej Brytanii (1 960), Norwegii (1 471), Niderlandach (1 710), Szwecji (1 121), a także Belgii (1 243) oraz Austrii (1 332), Szwecji (1 196) i Danii (1 024)

Wśród państw Europy Środkowej, zarażenie koronawirusem wykryto w Czechach u 434 osób, w Słowenii u 275 osób, w Rumunii - u 217 osób i w Chorwacji - u 69, a także na Słowacji (97), Węgrzech (50) stwierdzono po kilkadziesiąt przypadków zarażeń. Odnotowano też zachorowania na koronawirusa w Estonii (225), Rosji (114), na Litwie, Łotwie (60) i na Ukrainie.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło 7 954 osób, w tym: ponad 3 tys. w Chinach.

Dotychczas zmarło: 2 503 osoby we Włoszech, 533 osoby w Hiszpanii, 148 we Francji. A także 71 osób w Wielkiej Brytanii, 43 osoby w Niderlandach, 27 w Szwajcarii, 26 osób w Niemczech, 10 - w Belgii.

Szumowski zwrócił jednak uwagę na inny sposób raportowania w poszczególnych krajach.

"Niemcy mają 10-krotnie mniejszą śmiertelność, ponieważ inaczej raportują. U nas, gdybyśmy raportowali tak, jak Niemcy, mielibyśmy jednego pacjenta zmarłego mniej, bo pacjent zmarł na nagłe zatrzymanie krążenia, a nie na koronawirusa. W związku z tym Niemcy zakodowaliby ten przypadek jako inną przyczynę. To jest zupełnie inne podejście, nieporównywalne do tego, co jest w Polsce, we Francji czy we Włoszech" - powiedział minister w Radiu Zet.

Od początku wybuchu epidemii znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u 81 960 tys. pacjentów, w tym u 2 941 pacjentów we Włoszech, 1 028 pacjentów w Hiszpanii, w Niemczech - 71, w Wielkiej Brytanii - 65, 19 i 12 pacjentów we Francji.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2020

Muzykno i gitara

Rozwiń komentarze (1)