Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

NIK chwali reformę Banasia. "Poprawa efektywności"

41
Podziel się:

Wprowadzenie Krajowej Administracji Skarbowej było celowe i "poprawiło efektywność systemu poboru danin publicznych" - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Przypomnijmy, że jednym z autorów reformy był... Marian Banaś. Dziś prezes NIK, a kiedyś - szef KAS.

Zarządzana przez Mariana Banasia NIK chwali reformę podatkową, którą przeprowadził... Marian Banaś. Dobrze ocenia też działanie Krajowej Administracji Skarbowej, której przez lata szefował... Marian Banaś.
Zarządzana przez Mariana Banasia NIK chwali reformę podatkową, którą przeprowadził... Marian Banaś. Dobrze ocenia też działanie Krajowej Administracji Skarbowej, której przez lata szefował... Marian Banaś. (East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

"Zdaniem NIK, odnotowany w ostatnich latach wzrost dochodów podatkowych to efekt dobrej koniunktury w gospodarce oraz zmian systemowych w tym właśnie przeprowadzonej konsolidacji" - pisze NIK w komunikacie.

Chodzi o reformę służb podatkowych, wprowadzającą Krajową Administrację Skarbową. Powstała ona 1 marca 2017 r. z połączenia administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej i została podporządkowana ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych. Szefem KAS został Marian Banaś, dziś szef NIK.

Reforma dotychczasowych struktur miała umożliwić lepsze wykorzystanie ich zasobów kadrowych, finansowych i organizacyjnych.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Krajowa Administracja Skarbowa zajmuje się m.in. poborem należności podatkowych i celnych, które stanowią najistotniejszą pozycję dochodów budżetu państwa. Jak przypomina NIK, w latach 2017-2018 ok. 94 proc. dochodów budżetu państwa stanowiły dochody zrealizowane przez administrację podatkowo-celną, z czego znaczącą większość stanowiły dochody podatkowe.

"Największe zastrzeżenia NIK budzi obszar szeroko rozumianych spraw kadrowych. Zauważyć jednak należy, że większość problemów prawnych i organizacyjnych było w dużej mierze następstwem uregulowań zawartych w ustawach" - czytamy w komunikacie.

Celem reformy było między innymi ograniczenie skali oszustw podatkowych, zwiększenie skuteczności poboru należności podatkowych i celnych, zwiększenie poziomu dobrowolności wypełniania obowiązków podatkowych, a także obniżenie kosztów funkcjonowania administracji skarbowej w relacji do poziomu uzyskiwanych dochodów budżetowych.

Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała zarówno założenia przyjętego modelu powołanej Krajowej Administracji Skarbowej, jak również sposób zaplanowania i przeprowadzenia reorganizacji w Ministerstwie Finansów oraz w ośmiu izbach administracji skarbowej i ośmiu urzędach skarbowych.

Przyjrzała się również terminowości i rzetelności realizacji wybranych zadań z zakresu egzekucji, podatku akcyzowego, podatku od gier oraz zadań związanych z poborem należności scentralizowanych. Kontrolą objęto okres od 1 stycznia 2016 r. do 30 czerwca 2018 r.

"Poprzez skonsolidowanie służb celnych i skarbowych stworzono warunki do poprawy efektywności całego systemu poboru danin publicznych" - chwali reformę NIK.

"Zidentyfikowane przez Najwyższą Izbę Kontroli nieprawidłowości i uchybienia w procesie przygotowania i przeprowadzania reorganizacji wpłynęły na funkcjonowanie Krajowej Administracji Skarbowej w pierwszym okresie jej działania, powodując potrzebę wprowadzenia zmian dostosowawczych. Nie spowodowało to jednak ujemnych skutków dla stanu finansów publicznych" - ustaliła NIK.

Zdaniem NIK, odnotowany wzrost dochodów podatkowych, co było jednym z oczekiwanych efektów konsolidacji, to efekt zarówno zmian systemowych, jak również dobrej koniunktury w gospodarce.

"Większość problemów prawnych i organizacyjnych była w dużej mierze następstwem uregulowań zawartych w ustawach i dotyczyła zastosowanej praktyki wygaszania zatrudnienia, która jest od lat krytykowana i konfliktogenna. W ocenie NIK, poza stwierdzonymi w kontroli nieprawidłowościami i uchybieniami, Minister Finansów przeprowadził proces konsolidacji służb celnych i skarbowych zgodnie z przepisami tych ustaw" - czytamy dalej.

Wśród wniosków, skierowanych do ministra finansów, Izba umieściła m.in. zapewnienie warunków umożliwiających prawidłową realizację dochodów z tytułu należności scentralizowanych przez jednostki KAS, wdrożenie systemów informatycznych oraz wzmocnienie nadzoru.

Z kolei dyrektorzy izb administracji skarbowej powinni podjąć działania mające na celu wzmocnienie nadzoru nad terminowością, prawidłowością i rzetelnością realizacji powierzonych IAS zadań, w szczególności w zakresie egzekucji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(41)
Kazimierz
4 lata temu
Mocno bym się zdziwił, gdyby Banaś reformy Banasia nie chwalił.
Putin
4 lata temu
Wot mołodiec!
Bareja
4 lata temu
A przez prezesa dęty Duda chwali aktualnego prezydenta.
Wp
4 lata temu
Taaa. Jestem w tym syfie. Wiem jak wyglądała reforma. Chyba za komuny tak nie zgnoili ludzi jak za banasia. Nic we wspaniałym kas nie działa. Nic. Bałagan. Brak kompetencji. Zastraszanie i gnijenie ludzi. Rozwalenie cła. Brawo Banaś. A w 2007 powiedział że zniszczy cło i za pozwoleniem PiS udało mu się. 😠😠😠 W takim syfie jeszcze nie robiłam.
Daro
4 lata temu
Już dawno pisałem, że się dogadali. Banaś może namieszać, bo ma coś pewnie na Kamińskiego, a zadyma przed wyborami PISiorkom nie potrzebna. Swoją drogą coś ostatnio Kamińskiego nie widzimy, czyżby wpadł w melanż.
...
Następna strona