Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Nowy prezes kopalń Tauronu. Zwrot ku wiatrakom

7
Podziel się:

Wymiana prezesa w spółce górniczej zbiega się w czasie z nową strategią Tauronu. Kopalnie będą mieć w niej niższy priorytet.

23.07.2015 Brzeszcze .Slawomir Obidzinski - Prezes WPE .Fot. Rafal Klimkiewicz / EDYTOR.net
23.07.2015 Brzeszcze .Slawomir Obidzinski - Prezes WPE .Fot. Rafal Klimkiewicz / EDYTOR.net (Węglokoks)

Rada nadzorcza Tauronu Wydobycie odwołała prezesa Zdzisława Filipa i powołała na to stanowisko Sławomira Obidzińskiego. Ten jeszcze do niedawna prezesował w Węglokoksie, spółce handlującej węglem.

Jak podaje PAP, zadaniem Obidzińskiego jest wprowadzenie w spółce zmian, które mają doprowadzić do tego, by stała się "spółką wspierającą" Tauron Wytwarzanie i dostarczać jej usługi.

Zobacz też: Prezes Tauron PE: Nie ma pomysłu na polexit, dlatego podążanie za normami wspólnoty jest nieuchronne

Zmiana na stanowisku prezesa Tauron Wydobycie ma związek z prezentacją aktualizacji strategii Grupy Tauron, która zakłada zwrot ku odnawialnym źródłom energii, w tym głównie wiatrakom. Grupa zamierza zwiększyć udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych do ponad 65 procent już w 2025 roku.

Kopalnie na sprzedaż

Tauron rozważa sprzedaż Kopalni Janina. W budowę poziomu na 800 m zainwestował już 336 mln zł i jest zrealizowana w 65 proc., a oddana zostanie dopiero w 2021 roku. W ostatnim raporcie finansowym Tauron wskazywał na "trudne warunki geologiczne" w kopalni.

Spółka zakłada zaangażowanie w energetykę zero- i niskoemisyjną i wyłączenie starych bloków węglowych oraz sprzedaż aktywów cieplnych.

- Bez względu na to, kto będzie właścicielem Kopalni Janina, miejsca pracy górników nie są zagrożone - podkreślał Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu, podczas konferencji prasowej pod koniec maja.

Tylko do 2025 roku planowane są wielkie inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie oraz farmy fotowoltaiczne. Spółka zapowiada również zaangażowanie w energetykę wiatrową na morzu.

- Planowane inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1200 MW oraz zastąpienie wyeksploatowanych elektrowni przez oddanie do użytku bloku o mocy 910 MW w Jaworznie pozwoli na obniżenie emisyjności Grupy Tauron o ponad 20 procent do 2025 r. oraz o ponad 50 procent do roku 2030 r. - tłumaczył Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

A to temat "na czasie" w związku z wysokimi cenami praw do CO2. Te po spadkach w czerwcu są nadal sporo droższe niż rok wcześniej. Za tonę emisji płaci się obecnie 24 euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Warszawiak
5 lata temu
Dlaczego nie geotermia? Za chwilę będą finansować produkcję energii z szumu traw, a geotermii nie wolno.
grinpis
5 lata temu
Jestem za wiatrakami i nie martwi mnie , za cena pradu z wiatrakow jes wielokrotniewieksza niz z elektrowni weglowych . Jestem za importem amerykanskiego gazu pomimo , ze jest 2 X drozszy od rosyjskiego . Bo ja jestem za ekologia i bezpieczenstwem !!!!
Obiektywny
5 lata temu
Wiatraki to największy pożeracz kasy. Wiatrak przydomowy i system awaryjnego zasilanie to inna bajka, ale przemysłowe farmy bez dopłat nie pociągną, zbankrutują. Jest to drogi, nie ekonomiczne i szpeci krajobraz. Nie ma nic przemawiającego za wiatrakami, przynajmniej w tej formie jak to powstaje. No jest jedno, wielki biznes dla paru ludzi.
Zorro
5 lata temu
Tzw. dobra zmiana zniszczy wszystko. Za 500+ przyjdzie nam wszystkim płacić!
Jolka
5 lata temu
Skąd kasa na zmienioną strategię