Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Odwet Iranu i błyskawiczna reakcja na złocie. Uncja najdroższa od 7 lat

8
Podziel się:

Cena złota w ciągu kilku chwil wzrosła o kilkadziesiąt dolarów do najwyższego poziomu od 2013 roku. Reakcja rynków finansowych na atak Iranu na bazę Al Asad była błyskawiczna. Nerwowość widać też na ropie i giełdach.

Prezydent Iranu Hasan Rouhani odpowiedział na atak USA.
Prezydent Iranu Hasan Rouhani odpowiedział na atak USA. (East News, AP/EAST NEWS)
bECZZGnF

- Wydarzeniem ostatnich 24 godzin na rynkach finansowych były informacje o ataku Iranu na amerykańskie bazy w Iraku. Rynki zareagowały podbiciem zmienności, gdzie wycena japońskiego jena traktowanego jako bezpieczna przystań dla kapitału w czasach niepewności chwilowo wyznaczyła 3-miesięczne maksima - wskazuje Konrad Ryczko, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Jednocześnie w dół poszły giełdy w Azji i na podobne reakcje inwestorów można było liczyć w przypadku europejskich parkietów. Pierwsze minuty sesji na GPW pokazują, że jest nerwowo. Notowania największych spółek spadają, choć straty nie są duże.

bECZZGnH

W centrum uwagi są jednak ropa naftowa, czyli surowiec, dla którego Bliski Wschód jest geograficznie strategiczną lokalizacją, a także złoto, które w przypadku napięć geopolitycznych zazwyczaj mocno zyskuje na wartości. Tak jest i tym razem.

Zobacz także: Potężneu derzenie w amerykańskie bazy. Zobacz nagranie

W nocy, gdy doszło do odwetu Iranu, oba aktywa błyskawicznie zdrożały. Cena baryłki ropy na giełdzie w Nowym Jorku skoczyła w chwilę o prawie 3 dolary sięgając 65,5 dolarów - najwyżej od ponad roku.

bECZZGnN

Równolegle uncja złota, a więc około 31 gram kruszcu, zdrożało z 1580 do 1610 dolarów. W tym przypadku mamy do czynienia z najwyższą wyceną od początku 2013 roku.

Przeliczając na naszą walutę, uncja kosztuje już ponad 6 tys. zł. Jeszcze rok temu nie przekraczało 5 tys. zł.

bECZZGnO

Należy jednak podkreślić, że reakcja na złocie i ropie była szybka, znacząca, ale też krótka. Po wystrzale notowań doszło do korekty, choć cały czas oba aktywa są wyraźnie droższe niż 24 godziny temu.

- Początkowo rynki wpadły w panikę. Drożały ropa i złoto, a czynne w tym momencie rynki akcji odnotowały załamanie. Jednak te ruchy zostały już niemal w całości wymazane. Dlaczego? Iran szybko wydał oświadczenie, że jeśli USA nie odpowiedzą na atak, może to oznaczać koniec sprawy - komentuje sytuację Przemysław Kwiecień, główny ekonomista Domu Maklerskiego XTB.

Powstaje zatem pytanie, co obecnie zrobi USA? Tego mamy dowiedzieć się w środę od prezydenta Trumpa, który dotąd napisał jedynie, że trwa szacowanie strat.

bECZZGnP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECZZGoi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Lolek
2 lata temu
No jak Błaszczyk chce wysyłać wojsko na obcą wojne no to trzeba złoto sprzedać.
Ty
2 lata temu
31 gram? Gramów
Prosto
2 lata temu
I tak oto, trzeba coś doliczyć do kosztu produkcji i utrzymania np. rakiety - zachowanie produktów na rynkach światowych :)
bECZZGoj
Prosto
2 lata temu
I tak oto, trzeba coś doliczyć do kosztu produkcji i utrzymania np. rakiety - zachowanie produktów na rynkach światowych :)
Wojak
2 lata temu
I ktoś na tym nieźle zarobi.