Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Atak USA na Iran. Sikorski komentuje: "bardzo niebezpieczna mieszanka". Ma apel do rządu

725
Podziel się

- Iran od 20 lat ma scenariusz wojny asymetrycznej z USA - mówi europoseł Radosław Sikorski. I apeluje do polskiego rządu, by nie mieszał się w konflikt na Bliskim Wschodzie. - Nie mamy tam żadnych interesów - ostrzega.

Radosław Sikorski obawia się, że Iran może podejmować nawet najbardziej desperackie kroki, by bronić reżimu
Radosław Sikorski obawia się, że Iran może podejmować nawet najbardziej desperackie kroki, by bronić reżimu (East News, Anna Rezulak/KFP/REPORTER)
bDASuZpN

- To bardzo poważna sytuacja, bo Iran i USA są od dawna w stanie napięcia na granicy konfliktu zbrojnego. A desperackie reżimy podejmują desperackie decyzje – powiedział były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Skomentował w ten sposób możliwe ruchy Iranu po tym, jak USA zabiły dowódcę sił Al Kuds Kasema Sulejmaniego.

Było to dokładnie w momencie, gdy Abu Mahdi Al-Muhandis przybył na lotnisko, by powitać generała Sulejmaniego. Atak miał nastąpić tuż po przywitaniu się, gdy obaj wsiedli już do samochodu.

bDASuZpP
Zobacz także: Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

Pentagon potwierdził, że gen. Kasem Sulejmani został zabity przez siły USA na polecenie prezydenta Donalda Trumpa.

Światowe media ostrzegają, że ten atak spowoduje kategoryczny odwet ze strony Iranu i może stać się punktem zwrotnym w sytuacji na Bliskim Wschodzie.

bDASuZpV

Podobne obawy ma były szef polskiej dyplomacji Radek Sikorski.

- Kombinacja sankcji i upadku gospodarczego Iranu, jak również strach przed upadkiem reżimu, którego liderzy nie mogą liczyć na to, że przeżyją pod inną władzą – to bardzo niebezpieczna mieszanka – powiedział Sikorski w rozmowie z money.pl i dodał, że reżim w tak wielkim poczuciu zagrożenia może chwytać się każdego sposobu, by przeżyć oraz pokazać, że nie da się zastraszyć.

Sikorski przypomniał, że do tej pory to Iran prowokował ryzykowne zachowania. Wiosną 2019 r. zaatakował amerykańskie tankowce, w czerwcu zestrzelił amerykańskiego drona, a we wrześniu drony zaatakowały rafinerie należące do głównego sprzymierzeńca USA w regionie, czyli Arabii Saudyjskiej.

bDASuZpW

Jaki może być dalszy rozwój wydarzeń? Sikorski bierze pod uwagę najczarniejsze scenariusze.

- Iran od 20 lat ma scenariusz wojny asymetrycznej z USA – powiedział. I nie ma pewności, czy jej sceną będzie tylko Bliski Wschód.

Sikorski ma nadzieję, że polskie władze nie będą się angażowały w ten spór.

- Gdybym mógł coś naszemu rządowi poradzić, to aby trzymał się od tego daleko, bo nie mamy żadnego interesu w konflikcie bliskowschodnim - dodał.

bDASuZpX
bDASuZqq
KOMENTARZE
(725)
sikorski
rok temu
dobrze radzi
żołnierz
rok temu
Nie mieszajmy się do konfliktu USA z Iranem , ponieważ nie wolno zapominać , że to Iran w czasie II wojny przyjął i pomógł ponad 130 tys. Polakom.Natychmiast Polskie wojsko z Iraku ma wrócić do do Polski a nie służyć jako amerykańskie mięso armatnie !
Waldek
rok temu
Bardzo dobrze panie Sikorski ma Pan rację super ,nie możemy się mieszać w nie swoje sprawy dobrze Pan mowi
bDASuZqr
BS
rok temu
Nie lubię sikorskiego, lecz ma stuprocentową rację, to konflikt między USA a Iranem, Polska nie ma prawa, nie ma powodu , by mieszać się w tę awanturę.
Nb
rok temu
Mądre słowa Sikorskiego niepchac się tam trzymać się zdaleka od Iranu.
...
Następna strona