Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Opłaty od "małpek" i słodzonych napojów. Rząd przyjął projekt ustawy

37
Podziel się:

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów. Chodzi o wprowadzenie podatku cukrowego i opłat wprowadzenie od alkoholu sprzedawanego w małych butelkach.

Rząd przyjął projekt ustawy o podatku cukrowym.
Rząd przyjął projekt ustawy o podatku cukrowym. (123RF)

"Zasadniczym celem projektu ustawy jest wykorzystanie instrumentów polityki fiskalnej jako narzędzia walki z nadwagą i otyłością przez nałożenie dodatkowej opłaty dla napojów słodzonych" - czytamy w komunikacie. "Projekt wprowadza także zmianę w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia, będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml".

Zgodnie z projektem opłata wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w butelkach do 300 ml.

Sprzedaż 100 ml butelki wódki o 40 proc. zawartości alkoholu będzie się zatem wiązała z dodatkową złotówką opłaty.

Zobacz także: Oglądaj też: Podatek cukrowy. "Mam nadzieję, że rząd wycofa się z pomysłu"

Środki z opłaty trafią w 50 proc. do gmin, a w połowie do NFZ. Mają zostać przeznaczone na edukację, profilaktykę i świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Opłata będzie pobierana w momencie sprzedaży do sklepu.

Z kolei wprowadzany tą samą ustawą podatek cukrowy ma mieć dwie części. Stałą - 50 groszy za litr napoju słodzonego cukrem lub inną substancją słodzącą, oraz zmienne:

- 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna)

- 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml - w przeliczeniu na litr napoju.

Dochody z opłaty od napojów słodzonych mają wpływać do NFZ i muszą być przeznaczone na działania edukacyjne i profilaktycznym oraz na świadczenia opieki zdrowotnej związane z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia osób z chorobami rozwiniętymi na tle niewłaściwych wyborów i zachowań zdrowotnych, w szczególności z nadwagą i otyłością - czytamy w projekcie ustawy.

Obowiązek zapłaty będą miały firmy, które sprzedają napoje do punktów sprzedaży detalicznej. Opłatę wnosi się raz w miesiącu.

Z opłaty są całkowicie zwolnione napoje będące: wyrobami medycznymi, zarejestrowanymi suplementami diety, żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego, preparatami do początkowego żywienia niemowląt, wyrobami akcyzowymi.

Z opłaty stałej zwolnione będą także napoje zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego oraz będące izotonikami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(37)
Hermann
4 lata temu
Podobno budżet jest zrównoważony. Bo "wystarczy nie kraść"? PiS właśnie trafił w czuły punkt swojego żelaznego elektoratu. Będą kłopoty z wyborami. co tam wybory. kolejne nie będą potrzebne... https://www.youtube.com/watch?v=ybc157gBVxY
dario
4 lata temu
to może gorylki robić i mniej cukru
nika
4 lata temu
gdzie można znaleźć cały ten projekt??
bol
4 lata temu
W przyszłych wyborach prezydenckich i do sejmu zakaz głosowania dla obywateli którym państwo płaci pensje lub rozdaje pieniądze. Ciekawe jak partia by wtedy wygrała?
bronek
4 lata temu
Każdy rząd, również ten obecny robi wszystko co może aby ludziom żyło się gorzej. Ciągle tylko zakazy, nakazy i wzrost podatków. Dlaczego nie robi się coś dobrego dla ludzi ( oprócz łapówek aby wygrać wybory)?. Dlaczego żaden polityk nie chce wprowadzić na przykład skupu butelek plastikowych i szklanych?. Przecież tak ważna obecnie jest ekologia???...O idiotycznych zmianach kodeksu drogowego nawet nie napiszę....Jak PO zmniejszyła prędkość w terenie zabudowanym z 60 km/h do 50 km/h to PIS totalnie to krytykował a teraz sam robi to samo jak nie gorzej.....Jak można być takimi hipokrytami?. Zresztą nie powinienem się dziwić. Tak zawsze rządzą socjaliści.
...
Następna strona