Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PARP: 80% polskich firm spodziewa się trudności w znalezieniu pracowników w 2020

2
Podziel się:

W związku z dużym zainteresowaniem pracownikami o wysokich kompetencjach, w 2020 r. wzrosną wyzwania stojące przed rekruterami. Trudności z pozyskiwaniem nowych kadr spodziewa się ponad 80% firm w Polsce, wynika z raportów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Największej liczby ofert rekrutacyjnych można spodziewać się w branży IT, obsługi klienta, edukacji i szkoleń oraz hotelarstwa i turystyki, w których 94% firm deklaruje chęć zwiększenia zatrudnienia. Nabory planuje również branża energetyki (92% respondentów), prawa i podatków (92%), marketingu i branży handlowej (90%).

PARP: 80% polskich firm spodziewa się trudności w znalezieniu pracowników w 2020
bFgjLqth

"Najbardziej pożądane kompetencje na rynku pracy to zdolności techniczne, cyfrowe, menedżerskie i sprzedażowe. Na popularności zyskują umiejętności miękkie, takie jak umiejętność współpracy, komunikatywność i kreatywność. Potwierdzają to też wyniki badania prowadzonego przez PARP - Bilans Kapitału Ludzkiego. Warto pamiętać, że konkurencja o tak uzdolnionych pracowników na rynku jest naprawdę duża" - powiedziała Anna Tarnawa z Departamentu Analiz i Strategii w PARP, cytowana w komunikacie.

Z kolei 51% pracujących Polaków chce zmienić pracę i aktywnie jej szuka, a 39% choć nie szuka pracy, jest otwarte na nowe propozycje. Jedynie 7% nie rozważa obecnie zmiany pracodawcy. Najbardziej gotowi na zmianę pracy są specjaliści z branży ubezpieczeniowej (72%), bankowej, transportowej i logistycznej oraz pracownicy administracji (po 71%). Z raportów "Rynek pracy, edukacja, kompetencje" PARP za IV kwartał 2019 r. wynika również, że coraz mniej osób postrzega pracę jedynie jako źródło utrzymania. Do rozglądania się za nowym etatem oprócz zarobków najbardziej motywuje możliwość rozwoju osobistego, podkreślono.

Przytoczone w raporcie PARP dane wskazują, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy sytuacja pracowników w Polsce zdecydowanie się poprawia. Przeciętne miesięczne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw powoli, lecz systematycznie się zwiększało i wyniosło w październiku i listopadzie 2019 r. odpowiednio: 6,383 mln i 6,394 mln, natomiast w grudniu osiągnęło poziom 6,396 mln osób i było wyższe o 2,6 pkt proc. r/r.

bFgjLqtj

"Coraz mniej osób w ostatnich latach postrzega pracę jedynie jako źródło utrzymania. Liczy się już nie tylko wynagrodzenie, lecz także możliwość rozwoju kompetencji czy chociażby panująca w firmie kultura organizacyjna. Pracodawcy muszą liczyć się z tym, że pracownicy są coraz bardziej świadomi własnego potencjału i otwarci na nowe wyzwania, jakie oferuje im dynamicznie zmieniający się rynek pracy" - dodała Anna Skowrońska z Departamentu Analiz i Strategii w PARP.

"Zmianom ulegają dzisiaj nie tylko oczekiwania pracowników, ale też wymagania pracodawców. Z biegiem lat na znaczeniu traci potwierdzenie formalnego wykształcenia. Spada też liczba ofert, w których wymaga się doświadczenia. Powodem może być obniżenie wymagań względem kandydatów, o których jest trudniej, albo trudności w legitymowaniu się przez nich wiarygodnymi dokumentami potwierdzającymi ich doświadczenie. Na te drugie, potencjalnie receptą mógłby być Zintegrowany System Kwalifikacji, który dostarcza rozwiązań w zakresie potwierdzania kwalifikacji uzyskanych w edukacji pozaformalnej, czyli na przykład na kursach albo w wyniku uczenia się nieformalnego" - zaznaczył Daniel Nowak z Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach w PARP.

Do zmiany pracy najbardziej motywują pracowników zarobki i możliwość rozwoju. Liczy się to odpowiednio dla 66% i 65% respondentów. Na trzecim miejscu plasuje się natomiast stabilność zatrudnienia w postaci umowy o pracę - jest ważna dla 39% respondentów.

bFgjLqtK
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
qzzz
2 lata temu
ciekawe kiedy pracowadcy przestana biadolic ze nie ma chetnych do pracy za minimalne + i zaoferuja stawke za ktora sami by byli chetni to robic
zeflik
2 lata temu
Nie widzę problemu. Po prostu nie będę brał więcej zleceń. Trzeba mierzyć siły na zamiary. Niech się martwią chciwusy, które podpisują kontrakty a później dopiero szukają podwykonawców. Za przetargi dla 'państwówki' w ogóle się nie zabieram. Wykręcili inflację i nierobocie, to niech sobie sami realizują inwestycje. Takie mądre te urzędniki, to kielnia w ręke i na drabinę.