Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE chce zwiększenia budżetu Funduszu Transformacji do kwoty 25 mld euro

0
Podziel się:

Parlament Europejski proponuje zwiększenie budżetu Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji na transformację energetyczną państw unijnych do 25 mld euro w ramach wieloletnich ram finansowych UE 2021-2027, poinformował Parlament. Na ten cel ma zostać zarezerwowanych także ok. 32 mld euro w ramach instrumentu Next Generation EU.

PE chce zwiększenia budżetu Funduszu Transformacji do kwoty 25 mld euro

PE jest gotów do negocjacji z Radą Europejską w tej sprawie. Posłowie PE przyjęli stanowisko w tej sprawie 417 głosami za, przy 141 przeciw i 138 wstrzymujących się.

"Elementem Europejskiego Zielonego Ładu jest dążenie Unii do społeczno-gospodarczego przekształcenia regionów zależnych od paliw kopalnych i wysokoemisyjnych gałęzi przemysłu. 6 lipca Komisja Rozwoju Regionalnego zatwierdziła projekt sprawozdania o ustanowieniu Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. [...] Jesteśmy teraz gotowi do rozpoczęcia negocjacji międzyinstytucjonalnych. Jednocześnie Fundusz będzie ściśle powiązany z wieloletnimi ramami finansowymi 2021-2027 i nowym instrumentem na rzecz odbudowy gospodarki, Next Generation EU" - powiedział sprawozdawca Komisji Manolis Kefalogiannis (EPP, Grecja), cytowany w komunikacie.

Parlament nalega na znaczne zwiększenie środków na Fundusz z budżetu UE na lata 2021-2027 (25 mld euro w cenach z 2018 r.; Komisja zaproponowała 11 mld euro, a Rada Europejska zmniejszyła środki do 7,5 mld euro). Kwota ta powinna zostać jeszcze uzupełniona o 32 mld euro w cenach bieżących, a ramach instrumentu Next Generation EU.

Ponadto posłowie zgodzili się także na:

- opracowanie "zielonego mechanizmu nagród", pozwalającego na przydzielenie 18% całkowitych środków Funduszu państwom członkowskim, które zmniejszają swoje emisje gazów cieplarnianych szybciej niż inne,

- przekazanie 1% całkowitej kwoty dla wysp i 1% dla regionów najbardziej oddalonych,

- ustalenie współfinansowania w wysokości do 85% kosztów kwalifikowalnych projektów w całej UE,

- rozszerzenie zakresu potencjalnych beneficjentów Funduszu o mikroprzedsiębiorstwa, zrównoważoną turystykę, infrastrukturę społeczną, uniwersytety i publiczne instytucje badawcze, technologie magazynowania energii, niskoemisyjne ciepłownictwo komunalne, inteligentną i zrównoważoną mobilność, innowacje cyfrowe, w tym rolnictwo cyfrowe i precyzyjne, projekty zwalczające ubóstwo energetyczne, a także o kulturę, edukację i tworzenie wspólnoty,

- odstępstwo dotyczące inwestycji w działalność związaną z gazem ziemnym w regionach silnie uzależnionych od wydobycia i spalania węgla kamiennego, węgla brunatnego, łupków bitumicznych lub torfu, pod warunkiem, że taką działalność można uznać za zrównoważoną środowiskowo

Dla krajów, które nie zobowiązały się jeszcze do osiągnięcia krajowego celu w zakresie neutralności klimatycznej do roku 2050, do czasu przyjęcia takiego celu dostępne będzie jedynie 50 % krajowych przydziałów.

Teraz mają rozpocząć się negocjacje międzyinstytucjonalne we wszystkich kwestiach z wyjątkiem puli finansowej. Ma ona zostać uzgodniona podczas toczących się równolegle rozmów w sprawie wieloletnich ram finansowych.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)