Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pengab spadł o 4,2 pkt m/m do 21,3 pkt w październiku

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 4,2 pkt m/m do 21,3 pkt w październiku, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar TNS. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 26 pkt.

"W najnowszym pomiarze 'Monitora Bankowego' zwraca uwagę pogorszenie wyników we wszystkich pomiarach dotyczących kredytów zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Spadki dotyczą również rynku depozytów. Takie wyniki spowodowały, że główny indeks badania zareagował korektą i obniżył wartość o 4,2 pkt do poziomu 21,3. Wśród pomiarów szczegółowych największy spadek odnotowany został w zakresie sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych (-17 pkt) oraz kredytów konsumpcyjnych osób indywidualnych (-14 pkt). Warto zauważyć, że trend spadkowy zaobserwować można w prawie wszystkich obszarach prognoz sześciomiesięcznych. Wzrost dotyczy jedynie prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych (+6 pkt)" - skomentował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w raporcie.

Wskaźnik ocen spadł o 5,4 pkt m/m do 15 pkt, a wskaźnik prognoz zmniejszył się o 3,1 pkt do 27,5 pkt.

"Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m spadł o 2 pkt i w październiku wynosi 18 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest niższe o 1 pkt, a r/r spadło o 11 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 1 pkt, a r/r jest niższe o 2 pkt. Saldo prognoz dla kredytów konsumpcyjnych m/m spadło o 7 pkt, a w przypadku kredytów mieszkaniowych m/m jest niższe o 10 pkt" - czytamy w raporcie.

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 4 pkt i wynosi obecnie 12 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 5 pkt, a r/r spadek o 8 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m wzrosło o 2 pkt, a r/r jest wyższe o 15 pkt, podano także.

"Wskaźnik ogólny ocen aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m spadł o 1 pkt i wynosi 5 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m spadł o 7 pkt, a r/r jest niższy o 15 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 1 pkt, a r/r jest niższy o 12 pkt" - czytamy dalej.

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m spadł o 1 pkt i wynosi 9 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 7 pkt, a r/r wzrósł o 4 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m spadł o 1 pkt, a r/r jest wyższy o 14 pkt.

W październiku odnotowano m/m spadki prognoz sześciomiesięcznych dla przewidywanej aktywności klientów na rynku: kredytów konsumpcyjnych (m/m -14 pkt), lokat długoterminowych osób indywidualnych (m/m -3 pkt), kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw (m/m -4), kredytów obrotowych przedsiębiorstw (m/m -3 pkt), lokat długoterminowych przedsiębiorstw (m/m -5 pkt). Poprawę prognoz odnotowano dla rynku kredytów mieszkaniowych (m/m +6 pkt), podał też Kantar.

W październiku prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw m/m obniżyła się o 1 pkt, a r/r jest niższa o 22 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych m/m spadła o 17 pkt, a r/r jest niższa o 12 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju m/m jest niższa o 5 pkt, a r/r spadła o 19 pkt.

Sondaż został przeprowadzony 9-20 października br. W badaniu wzięło udział 120 placówek bankowych, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)