Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pengab wzrósł o 1,8 pkt m/m do 30,6 pkt w kwietniu

0
Podziel się:

Warszawa, 25.04.2019 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 1,8 pkt m/m do 30,6 pkt w kwietniu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar TNS. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 29,6 pkt.

Pengab wzrósł o 1,8 pkt m/m do 30,6 pkt w kwietniu

"Oprócz sumarycznego wzrostu głównego indeksu Pengab, który dokonał się głównie za sprawą wyższego poziomu wskaźnika ocen, kwietniowa edycja Monitora Bankowego ujawniła silne wzrosty w obszarze aktywności konsumenckiej. Szczególnie wysoki poziom odnotował wskaźnik ocen kredytów konsumpcyjnych, co może mieć charakter sezonowy związany z okresem świątecznym. Wysoki przyrost w obszarze kredytów konsumpcyjnych w podobnym zakresie obserwowaliśmy zarówno w kwietniu 2018 roku, kiedy wskaźnik osiągnął poziom 52 punktów, jak i w kwietniu 2017 r. (46 punktów). Wskaźniki prognoz osiągnęły natomiast sezonowe maksima, stąd kolejny okres powinien upłynąć pod znakiem stabilizacji nastrojów" - skomentował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w raporcie.

Wskaźnik ocen wzrósł o 3,3 pkt m/m do 29,3 pkt, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 0,3 pkt do 32 pkt.

"Ogólny wskaźnik oceny dla rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 14 pkt. Saldo ocen dla kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 18 pkt, a r/r jest spadło o 4 pkt. Saldo ocen dla kredytów mieszkaniowych m/m jest wyższe o 13 pkt, a r/r jest spadło o 13 pkt. Saldo prognoz dla kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 9 pkt, a w przypadku kredytów mieszkaniowych spadło o 4 pkt" - czytamy w raporcie.

Ogólny wskaźnik ocen dla rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 3 pkt. W przypadku salda ocen depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano w ujęciu m/m wzrost o 4 pkt., a r/r poprawę o 2 pkt. Saldo ocen depozytów terminowych m/m wzrosło o 2 pkt, a r/r jest niższe o 7 pkt., podano także.

"Wskaźnik ogólny ocen sytuacji na rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m pozostał bez zmian. W przypadku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m jest niższy o 7 pkt, a r/r jest spadł o 6 pkt. Indeks kredytów obrotowych m/m spadł o 2 pkt, a r/r jest niższy o 8 pkt" - napisano dalej.

Wskaźnik ocen sytuacji na rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m spadł o 4 pkt. Na poziomie szczegółowym obserwujemy m/m spadek o 4 pkt indeksu ocen depozytów bieżących oraz spadek o 6 pkt indeksu ocen depozytów terminowych.

ZBP podał także, że w kwietniu odnotowano m/m wzrost prognoz sześciomiesięcznych: o 15 pkt dla kredytów konsumpcyjnych, o 6 pkt kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw, o 4 pkt dla kredytów obrotowych oraz o 1 pkt prognoz dla lokat terminowych osób indywidualnych. Pogorszenie prognoz m/m odnotowano dla kredytów mieszkaniowych (spadek o 2 pkt) oraz lokat długoterminowych przedsiębiorstw (spadek o 4 pkt).

W kwietniu prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw m/m spadła o 6 pkt, a r/r jest niższa o 37 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju m/m jest niższa o 8 pkt, a r/r jest spadła o 31 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych m/m spadła o 3 pkt, a r/r jest niższa o 8 pkt.

Sondaż został przeprowadzony 5-18 kwietnia br. W badaniu wzięło udział 121 placówek bankowych, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)