Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|

PGNiG kupuje udziały w złożach gazu w Norwegii

6
Podziel się:

PGNiG Upstream Norway zawarło umowę z A/S Norske Shell, w wyniku której pozyska udziały w złożach produkcyjnych Kvitebjørn i Valemon na Morzu Północnym. - To więcej własnego gazu, który niedługo popłynie do Polski przez Baltic Pipe - komentuje prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

PGNiG kupuje udziały w złożach gazu w Norwegii
Inwestycja zwiększy także bezpieczeństwo energetyczne Polski - mówi prezes PGNiG Jerzy Kwieciński (Twitter.com)

- Dzięki najnowszej transakcji własne wydobycie gazu w Norwegii przez grupę kapitałową PGNiG wzrośnie w 2021 r. do 0,9 mld m sześc., a więc będzie o 45 proc. większe niż w 2019 r. - komentował w poniedziałek Kwieciński.

- Ta akwizycja przełoży się na znaczący wzrost wydobycia gazu przez naszą spółkę na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co będzie mieć pozytywny wpływ na wyniki operacyjne grupy PGNiG. Inwestycja zwiększy także bezpieczeństwo energetyczne Polski - dodał.

Zobacz także: Nowe podatki. "Pytanie, czy przeciętny Kowalski to zobaczy"

PGNiG Upstream Norway stanie się - jako parter koncesyjny - właścicielem 6,45 proc. udziałów w złożu Kvitebjørn oraz 3,225 proc. w złożu Valemon. Dodatkowo, spółka nabędzie udziały w infrastrukturze służącej do transportu węglowodorów wydobywanych z tych złóż.

W obu złożach dominują zasoby gazu ziemnego. Planowane wydobycie gazu z tych złóż w 2020 roku, odpowiadające zakupionym od Shell udziałom, stanowi ok. 70 procent obecnego wydobycia PGNiG Upstream Norway w Norwegii. Dlatego jednym ruchem spółka skokowo zwiększy wydobycie gazu – w 2021 roku będzie ono o prawie 30 proc. wyższe niż zakładały dotychczasowe prognozy i o prawie połowę większe niż wyniosło wydobycie gazu przez PUN w 2019 roku. Zgodnie z szacunkami spółki, w latach 2023-28, a więc już po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, oba złoża będą dostarczać spółce średnio ok. 0,2 mld m sześc. gazu rocznie.

Umowa z Shell musi zostać jeszcze zaakceptowana przez norweską administrację. Po sfinalizowaniu transakcji, PGNiG Upstream Norway powiększy portfolio koncesji, w których posiada udziały, o cztery kolejne koncesje i będzie posiadać udziały w sumie w 32 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka wydobywa ropę naftową i gaz ziemny z siedmiu złóż: Skarv, Morvin, Vale, Vilje, Gina Krog, Skogul i Aerfugl. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na pięciu kolejnych złożach: Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Aerfugl Outer oraz Shrek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
edi
3 lata temu
Syberia z nadmiarem metanu wkrótce będzie za bezcen.Metan uwolnić to konieczność aby spadło ciśnienie po roztopie wiecznej zmarzliny.
Piotr
3 lata temu
A akcje lecą na łeb na szyję. Jak rząd macza paluchy to wiadomo, że dla ludzi będzie jak najgorzej.
No Elo
3 lata temu
Kupować a nie sprzedawać ! Brawo.
izik
3 lata temu
no to rachunki w górę bo to kupuje za nasze
cynik
3 lata temu
to jest jeden z niewielu dobrych wistów w bezpieczeństwo energetyczne