Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGNiG: Program Poprawy Efektywności Energ. da ok. 50 mln zł oszczędności w 6 lat

1
Podziel się

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) spodziewa się, że wdrożenie Programu Poprawy Efektywności Energetycznej w latach 2020-2026 może przełożyć się na oszczędności na łącznym poziomie ok. 50 mln zł, podała spółka.

PGNiG: Program Poprawy Efektywności Energ. da ok. 50 mln zł oszczędności w 6 lat
bDZUoueZ

"Spodziewany efekt systematycznej poprawy efektywności energetycznej w PGNiG SA w latach 2020-2026 po wdrożeniu Programu Poprawy Efektywności Energetycznej to średnioroczne oszczędności na poziomie 1,5% zużywanej energii w kopalniach, magazynach gazu i odazotowniach. Stanowi to oszczędność energii na poziomie ok. 46 tys. toe, co może przełożyć się na oszczędności na łącznym poziomie ok. 50 mln zł w ciągu 6 lat" - czytamy w komunikacie.

PGNiG podało dziś, że w ramach realizacji programu chce m.in. zaoszczędzić rocznie ok. 7 tys. MWh energii elektrycznej i gazu ziemnego wykorzystywanych w procesach technologicznych przez Kopalnię Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno. Może to przynieść każdego roku średnio do 0,5 mln zł oszczędności.

Wdrożenie systemu zarządzania gospodarką energetyczną w procesach technologicznych kopalni Dębno ma zostać zrealizowane do końca 2021 r. Poprzedzi je dokładne opomiarowanie instalacji i przygotowanie systemu do monitorowania i zarządzania zużyciem energii w kopalni. Dla tych prac PGNiG wybrało już wykonawcę.

bDZUoufb

"Bez wiedzy o realnych parametrach zużycia energii elektrycznej i gazu ziemnego w danej instalacji podjęcie działań mających na celu ograniczenie tego zużycia, a tym samym podniesienie efektywności energetycznej, jest praktycznie niemożliwe. Przeprowadzone w ramach wdrożonego w PGNiG systemu zarządzania energią przeglądy energetyczne wykazały konieczność bieżącego zarządzania zużyciem mediów w obiektach technologicznych, a to możliwe jest poprzez doposażenie ich w urządzenia pomiarowe i automatyzację analizy danych" - powiedział wiceprezes ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński, cytowany w komunikacie.

Projekt zakłada osiągnięcie już od 2022 roku 2% oszczędności energii rocznie (łącznie energii elektrycznej i gazu) wykorzystywanej w procesach technologicznych, co stanowi średnioroczną oszczędność energii finalnej na poziomie ok. 603 toe, czyli 7 tys. MWh.

"Dzięki wykonanemu opomiarowaniu oraz systemowi do monitorowania i zarządzania zużyciem energią będziemy znać poziom zużycia w czasie rzeczywistym, a przy wykorzystaniu zarchiwizowanych pomiarów można będzie korygować proces technologiczny, w optymalny sposób prognozując stany przyszłe" - dodał dyrektor Oddziału PGNiG w Zielonej Górze Krzysztof Krupiński.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

bDZUoufC
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Egsd
4 miesiące temu
Jak zaoszczedzą, to wydadzą na tzw promocję Polski kupując np kawałek Sahary, żeby z kolorowego piasku usypać flagę biało czerwoną widoczną z kosmosu przez zwykłą lornetkę za jedyne 50 milionów złoych.