Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PIE: Współpracę międzynarodową B+R podejmowało 15,2% firm Hi-Tech w 2018 r.

0
Podziel się:

Warszawa, 27.03.2019 (ISBnews) - Badawczo-rozwojową (B+R) współpracę międzynarodową podejmowało lub planowało podjąć 15,2% firm Hi-Tech w 2018 roku, wynika wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Barierę w podejmowaniu takiej współpracy stanowi biurokracja i niewystarczające wsparcie finansowe.

PIE: Współpracę międzynarodową B+R podejmowało 15,2% firm Hi-Tech w 2018 r.

"Znaczenie współpracy międzynarodowej w zakresie B+R w obszarze technologii Hi-Tech będzie systematycznie rosnąć z uwagi na jej wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw i rozwój społeczno-gospodarczy krajów. Przemawiają za tym wysokie koszty i konieczność współdziałania najwyższej klasy specjalistów z różnych dziedzin. Istotny jest też podział ryzyka między partnerów" - powiedziała kierownik zespołu foresightu gospodarczego PIE Katarzyna Dębkowska, cytowana w komunikacie.

Z badania wynika, że głównymi barierami wpływającymi na współpracę międzynarodową w obszarze B+R są zbiurokratyzowany system wspierania badań naukowych i wdrożeń, ograniczony dostęp do dostawców nowych technologii oraz zbyt małe środki publiczne przeznaczane na działalność B+R w przedsiębiorstwach. Połowa badanych wskazuje na bariery związane ze specyfiką samej firmy, np. na brak w przedsiębiorstwie infrastruktury produkcyjnej niezbędnej do realizacji wspólnych projektów, a nawet potrzeby współpracy z podmiotami zagranicznymi, podano także.

Wyroby zaawansowane technologicznie stanowią ok. połowy polskiego eksportu towarów ogółem (45,8% w 2017 r.). To około dwukrotnie wyższy udział niż we wstępnej fazie transformacji gospodarczej w Polsce (24,8% w 1995 r.), wskazano w materiale.

"O ile w latach 1996-2004 na firmy z wyłącznie polskim kapitałem przypadało tylko 15% przyrostu polskiego eksportu wyrobów wysokiej i średnio-wysokiej techniki, a zasadniczą jego część - 85% - tworzyły firmy z kapitałem zagranicznym, o tyle w latach 2010-2017 proporcja ta uległa odwróceniu (64% wobec 36%)" - powiedział kierownik zespołu handlu zagranicznego PIE Janusz Chojna, cytowany w komunikacie.

Do podjęcia współpracy zagranicznej zachęca firmy dostęp do nowoczesnej infrastruktury badawczej - 85% respondentów wskazało go jako ważny lub bardzo ważny.

"Niewiele mniejsze znaczenie przywiązują do możliwości uzyskania współfinansowania działalności B+R ze strony partnera zagranicznego oraz zwiększenia innowacyjności przedsiębiorstwa i jego wyrobów lub usług" - czytamy w materiale.

Pod względem wsparcia podatkowego dla B+R Polska jest w pierwszej trójce krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a wśród krajów Unii Europejskiej zajmuje 7 miejsce według OECD.

PIE przeprowadziło badanie wśród 400 firm sektora Hi-Tech we wrześniu 2018 roku.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)