Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
13.07.2020 10:59

Pięć lat temu zwycięstwo Dudy zatrzęsło giełdą. Dziś jest spokojnie

Pięć lat temu po zwycięstwie Andrzeja Dudy najważniejsze indeksy na warszawskiej giełdzie poszły ostro w dół. Tym razem nie widać nerwowej reakcji inwestorów na wyniki wyborów prezydenckich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikipedia)
Pięć lat temu zwycięstwo Dudy zatrzęsło giełdą. Dziś jest spokojnie.

– Wynik wyborów nie powinien mieć znaczącego wpływu na krajowy rynek akcji (widać to min. po porannym zachowaniu złotego) – oceniają analitycy BNP Paribas.

Ich zdaniem, w przypadku wygranej Andrzeja Dudy możemy być świadkami kontynuacji polityki gospodarczej prowadzonej przez partię rządzącą. Analitycy spodziewają się niskiej zmienności na rynku w poniedziałek z uwagi na ubogi kalendarz wydarzeń makroekonomicznych.

Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki II tury wyborów prezydenckich. Andrzej Duda zdobył 51,21 proc., a Rafał Trzaskowski - 48,79 proc. głosów. Wyniki podano na podstawie danych z 99,97 proc. obwodów wyborczych.

Wyniki wyborów 2020. Szymon Hołownia mówi o "wielkim, milczącym uczestniku II tury"

W poniedziałek około godz. 10.00 indeks WIG20, grupujący największe spółki na warszawskim parkiecie, znajduje się lekko nad kreską (+0,7 proc.), podobnie jak indeks szerokiego rynku WIG, który rośnie o niecały 1 proc.

Pięć lat temu wynik wyborów wywołał na warszawskiej giełdzie małe trzęsienie ziemi. 25 maja 2015 roku, czyli dzień po II turze wyborów prezydenckich, w których Andrzej Duda wygrał z urzędującym wtedy prezydentem Bronisławem Komorowskim, indeks WIG20 spadł o 1,7 proc.

Był to największy dzienny spadek tego indeksu od czterech miesięcy. Pod kreską znalazł się także indeks szerokiego rynku WIG, który zniżkował wtedy o 1,5 proc. Dało to początek spadkom, które trwały przez kolejne miesiące.

Najmocniej zareagowały wtedy notowania banków. Indeks WIG-banki spadł dzień po wyborach o 3 proc. W trakcie kampanii w 2015 roku Andrzej Duda skłaniał się ku pomocy "frankowiczom” i sugerował możliwość przewalutowania ich kredytów na złotówki po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania. A to rozwiązania niekorzystne z punktu widzenia akcjonariuszy banków.

Pięć lat temu to właśnie w maju rozpoczęły się duże spadki na warszawskiej giełdzie. Przed I turą wyborów WIG20 notowany był na poziomie 2546 pkt. Do końca 2015 roku stracił 27 proc. i spadł do 1859 pkt.

Obecnie WIG20 jest notowany nieco powyżej 1800 pkt. Jeszcze na początku roku było to ponad 2000 pkt., jednak spadki wywołane pandemią koronawirusa i zamrożeniem gospodarki sprawiły, że w od początku roku notowania poszły w dół o 16 proc.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda, wybory prezydenckie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-07-2020

gonzo5 lat niewolnictwa obywateli, macie co chceliscie

13-07-2020

BeciaTo co mówi Hołownia nikogo dziś nie interesuje

13-07-2020

ja 58Duda wygrał tam gdzie ciemnogród największy i popyt na rozdawnictwo. Powinno się budżet wojewódzw w których wygrał Duda dać w zarząd Pisowi a tam … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (25)