Notowania

chemia
24.01.2019 09:10

PKN Orlen spodziewa się marży downstream porównywalnej r/r w 2019 r.

PKN Orlen spodziewa się, że poziom marży downstream w 2019 r. będzie porównywalny ze średnią z 2018 r., podała spółka.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Czynnikiem wspierającym poziom marży downstream jest oczekiwany dalszy wzrost konsumpcji paliw i produktów petrochemicznych na rynkach macierzystych" - czytamy w prezentacji wynikowej.

Grupa oczekuje wzrostu marży rafineryjnej z dyferencjałem Brent-Ural w efekcie rosnącego zapotrzebowania na średnie destylaty oraz spadku popytu na ropę Ural na skutek zbliżającego się wprowadzenia regulacji IMO od 2020 r.

"Pozytywny wpływ wzrostu marży rafineryjnej z dyferencjałem Brent-Ural zostanie zniwelowany poprzez spadek marż petrochemicznych w efekcie uruchomienia nowych mocy petrochemicznych opartych głównie na tańszym wsadzie" - czytamy dalej.

W przypadku ropy Brent oczekiwany jest poziom cen ropy porównywalny ze średnią za 2018 r.

"Oczekiwana presja na cenę ropy w efekcie prognozowanego spowolnienia gospodarki światowej oraz wzrostu wydobycia ropy w USA będzie ograniczona w efekcie porozumienia krajów OPEC+ dotyczącego obniżenia wydobycia ropy o 1,2 mln bbl/d" - wskazano w prezentacji.

W zakresie konsumpcji paliw PKN Orlen oczekuje stabilizacji popytu na benzynę oraz nieznacznego wzrostu popytu na olej napędowy w Czechach, Niemczech i na Litwie. W Polsce oczekiwany jest dalszy wzrost popytu na benzynę oraz olej napędowy.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Tagi: chemia, farmacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz