Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

PKO BP podwoił zyski. Wynik przeszedł najśmielsze oczekiwania analityków

13
Podziel się:

Największy polski bank znowu zarabia jak za najlepszych czasów. Kwartalny zysk przekroczył wyraźnie miliard złotych, co zaskoczyło nawet najbardziej pozytywnie nastawionych analityków. Nad PKO BP wiszą jednak ciągle ciemne chmury. W sądach szybko przybywa pozwów frankowiczów.

PKO BP podwoił zyski. Wynik przeszedł najśmielsze oczekiwania analityków
PKO BP notuje wyraźną poprawę wyników finansowych (money.pl, Rafał Parczewski)

Trwa sezon publikacji wyników finansowych za pierwszy kwartał. W piątek oczy inwestorów giełdowych zwrócone są na PKO BP. Największy polski bank pozytywnie zaskakuje. Zarobił ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej.

Od stycznia do marca zanotował 1 mld 177 mln zł zysku netto wobec 503 mln zł wypracowanych w analogicznym okresie 2020 roku. Sam fakt podwojenia tej kwoty nie jest niespodzianką - analitycy śledzący uważnie poczynania banku spodziewali się takiego scenariusza. Choć nawet najwięksi optymiści nie zakładali, że będzie to aż taka kwota.

Zobacz także: Deweloperzy zdumieni Polskim Ładem. PiS strzela sobie w stopę?

Zysk banku jest 5 proc. powyżej średniej prognoz ekspertów ankietowanych przez PAP. Typowania analityków wahały się od 1 mld 4 mln zł do 1 mld 258 mln zł.

Warto zauważyć, że przebijając wyraźnie granicę miliarda złotych, PKO BP wraca do najlepszych swoich statystyk osiąganych jeszcze przed pandemią.

Skąd tak duży progres? O prawie 550 mln zł poprawiły się wyniki z tytułu odpisów i utraty wartości aktywów PKO BP. Bank ograniczył też znacząco koszty działalności - spadły o 133 mln zł.

Warto też zwrócić uwagę na wyższy o 66 mln zł wynik z tytułu prowizji i opłat (m.in. od kredytów, rachunków bankowych i z tytułu marż na transakcjach wymiany walut).

Jednocześnie w raporcie PKO BP dobrze widać, jak istotna dla banków była decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) dotycząca drastycznej obniżki stóp procentowych praktycznie do zera. Wynik odsetkowy w skali kwartału po roku spadł o prawie 400 mln zł.

Kredyty frankowe

W 2020 roku dużym obciążeniem dla PKO BP były kredyty frankowe. W związku z rosnącą liczbą pozwów do sądów bank musiał odkładać w postaci rezerw pieniądze na ewentualne przegrane procesy. Tymczasem w pierwszym kwartale 2021 nie zawiązał rezerw na ryzyko prawne walutowych kredytów hipotecznych.

Pod koniec marca 2021 roku przeciwko PKO BP toczyło się 6949 postępowań sądowych dotyczących kredytów hipotecznych udzielonych w ubiegłych latach w walucie obcej. Tym samym w trzy miesiąca liczba spraw zwiększyła się o 1577. Łączna wartość spraw sądowych opiewa na 1,87 mld zł.

Do końca pierwszego kwartału w sprawach przeciwko bankowi sądy wydały 85 prawomocnych orzeczeń. 52 z tych orzeczeń były dla PKO BP korzystne.

W kwietniu walne zgromadzenie akcjonariuszy banku zaakceptowało możliwość oferowania frankowiczom ugód. PKO BP utworzył fundusz w wysokości 6,7 mld zł z przeznaczeniem na pokrycie strat, które powstaną w następstwie zawierania takich ugód.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
dfvfd
3 lata temu
Faktem jest że banki stosowały niedozwolone zapisy w umowach, ale faktem tez jest, że nikomu by one nie przeszkadzały jakby frank był po 2 zł. Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są jednak w porządku względem tych akcjonariuszy ale też klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę i niestety czasem po prostu nieumiejętność liczenia. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
Polak
3 lata temu
133 mln ograniczenia kosztów !!! - szkoda że nikt nie napisał że premii pracownicy nie dostają od marca zeszłego roku ! ( Niby pandemia !!) a pracy coraz więcej !!! Wstyd niby PRACODAWCA ROKU
3 lata temu
Im większe opłaty od klienta tym większy zysk
Kolo z Pikolo
3 lata temu
Zysk z moich oszczędności a dla mnie ZERO KORZYŚCI
deeeg
3 lata temu
Frankowiczu nie wygłupiaj się. Podpisałes Oświadczenie, że zapoznałeś się z ryzykiem kursowym.