Notowania

giełda
05.12.2019 16:01

PKP Cargo na historycznym dnie. Plany ekspansji dobiły giełdę

PKP Cargo rusza na podbój Rumunii - podała spółka półtora miesiąca temu. Co na to giełda? Wystarczającym komentarzem niech będzie to, że akcje właśnie wyznaczyły kolejne dno.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiał prasowy)
PKP Cargo planami ekspansji "podpadł" inwestorom giełdowym. (Fot: PKP Cargo)

Akcje PKP Cargo spadły do swojego historycznego dna w środę, czyli kursu 19,58 zł. Wartość całej spółki zeszła poniżej 900 mln zł po raz pierwszy w historii. Dla porównania, jeszcze na koniec 2014 roku wynosiła 3740 mln zł.

Wyniki nie były może rewelacyjne w ostatnim czasie, ale grupa miała zyski. Za cały 2019 rok nie będą pewnie tak duże jak w roku 2018, ale najprawdopodobniej wyższe niż w 2017 roku. W trzecim kwartale zysk netto był o połowę niższy rok do roku. Dlaczego akcje szorują po dnie i są o ponad połowę niższe niż w 2017 roku?

Z ważniejszych informacji z PKP Cargo w ostatnich miesiącach na czoło wybija się ta o planach inwestycji w Rumunii. Zarząd PKP Cargo rozpoczął w październiku rozmowy ze spółkami: Vest Trans Rail SRL z siedzibą w Ploiesti, Ferest Logistics SRL z siedzibą w Bukareszcie oraz Romcargounit SRL z siedzibą w Bukareszcie. Planuje kupić ich udziały.

Zobacz też: PKP opóźnia przyspieszenie pociągów. 200 km/h dopiero w 2020 roku

A giełda ma złe wspomnienia odnośnie inwestycji PKP Cargo. Abstrahując już od tego, że wypłacona w tym roku po kilku latach dywidenda prędko się nie powtórzy.

Czeska porażka

Poprzednia inwestycja zagraniczna PKP Cargo skończyła się katastrofą. Pod koniec 2014 roku za 80 proc. udziałów w AWT zapłacił 445 mln zł, a za pozostałe udziały dopłacił trzy lata później 115 mln zł. I ta inwestycja dołączyła do listy porażek zagranicznych firm pod państwową kuratelą.

Niewypłacalność ogłosił główny odbiorca AWT - kopalnia OKD i trzeba było zaakceptować straty. Czeska spółka dopiero w tym roku zaczęła przynosić "znaczące zyski" - wskazał prezes w raporcie za półrocze 2019.

Dane za trzy kwartały wskazują jednak, że jej przychody dość wyraźnie jednak spadają zarówno w Czechach, jak i na Słowacji. I w tych okolicznościach PKP Cargo w październiku ogłasza, że ma zamiar wejść do Rumunii. Czy można się dziwić inwestorom giełdowym, że porzucili wszelkie nadzieje i wyprzedają akcje?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, pkp, pkp cargo, wiadomości, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-12-2019

PoloJak firma krzyczy sobie za usługi tyle kasy noczeba i robić na administrację oraz związki zawodowe to nie dziwię się że zaliczają dno maszyniści … Czytaj całość

05-12-2019

Bedzie klapa na całegoW kraju totalny bałagan na PKP i szorowanie po dnie , żeby nie powiedzieć syf w Czechach i Słowacji ledwie przędą i jeszcze się wybierają do Rumuni. … Czytaj całość

05-12-2019

XXkolejny efekt DOJNEJ ZMIANY- JANÓW BIS.

Rozwiń komentarze (28)