Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

PKP Cargo na historycznym dnie. Plany ekspansji dobiły giełdę

28
Podziel się:

PKP Cargo rusza na podbój Rumunii - podała spółka półtora miesiąca temu. Co na to giełda? Wystarczającym komentarzem niech będzie to, że akcje właśnie wyznaczyły kolejne dno.

PKP Cargo planami ekspansji "podpadł" inwestorom giełdowym.
PKP Cargo planami ekspansji "podpadł" inwestorom giełdowym. (Materiał prasowy, PKP Cargo)
bEEBdtAl

Akcje PKP Cargo spadły do swojego historycznego dna w środę, czyli kursu 19,58 zł. Wartość całej spółki zeszła poniżej 900 mln zł po raz pierwszy w historii. Dla porównania, jeszcze na koniec 2014 roku wynosiła 3740 mln zł.

Wyniki nie były może rewelacyjne w ostatnim czasie, ale grupa miała zyski. Za cały 2019 rok nie będą pewnie tak duże jak w roku 2018, ale najprawdopodobniej wyższe niż w 2017 roku. W trzecim kwartale zysk netto był o połowę niższy rok do roku. Dlaczego akcje szorują po dnie i są o ponad połowę niższe niż w 2017 roku?

bEEBdtAn

Z ważniejszych informacji z PKP Cargo w ostatnich miesiącach na czoło wybija się ta o planach inwestycji w Rumunii. Zarząd PKP Cargo rozpoczął w październiku rozmowy ze spółkami: Vest Trans Rail SRL z siedzibą w Ploiesti, Ferest Logistics SRL z siedzibą w Bukareszcie oraz Romcargounit SRL z siedzibą w Bukareszcie. Planuje kupić ich udziały.

Zobacz też: PKP opóźnia przyspieszenie pociągów. 200 km/h dopiero w 2020 roku

A giełda ma złe wspomnienia odnośnie inwestycji PKP Cargo. Abstrahując już od tego, że wypłacona w tym roku po kilku latach dywidenda prędko się nie powtórzy.

bEEBdtAt

Czeska porażka

Poprzednia inwestycja zagraniczna PKP Cargo skończyła się katastrofą. Pod koniec 2014 roku za 80 proc. udziałów w AWT zapłacił 445 mln zł, a za pozostałe udziały dopłacił trzy lata później 115 mln zł. I ta inwestycja dołączyła do listy porażek zagranicznych firm pod państwową kuratelą.

Niewypłacalność ogłosił główny odbiorca AWT - kopalnia OKD i trzeba było zaakceptować straty. Czeska spółka dopiero w tym roku zaczęła przynosić "znaczące zyski" - wskazał prezes w raporcie za półrocze 2019.

Dane za trzy kwartały wskazują jednak, że jej przychody dość wyraźnie jednak spadają zarówno w Czechach, jak i na Słowacji. I w tych okolicznościach PKP Cargo w październiku ogłasza, że ma zamiar wejść do Rumunii. Czy można się dziwić inwestorom giełdowym, że porzucili wszelkie nadzieje i wyprzedają akcje?

bEEBdtAu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEBdtAO
KOMENTARZE
(28)
Fakt
2 lata temu
Zmasakrowali spółkę przez pięć lat.
Anton
2 lata temu
AWT kupili za platformy i to oni stworzyli ten syf
JACEK2012
2 lata temu
Taka przecena w dół i kiepskie opinie to może być znak, że ktoś ma chrapkę tanio kupić spółkę. Nie dla dywidendy krótkookresowej się firmy strategiczno-logistyczne kupuje. Pamiętacie, jak to było z LOT-em?
bEEBdtAP
Dom
2 lata temu
Teraz Rumunie dojadą 😂 dziękuję wam pis za rozwój polskiej gospodarki ha ha pozdrawiam
qaz
2 lata temu
Tak to jest jak spółkami skarbu państwa kierują politycy którzy chcą się sprawdzić w biznesie, przykład spółki energetyczne wszystkie wciągu ostatnich 4 lat straciły po kilkanaście procent na giełdzie. PiSowcy tak rządzą że nawet piasku na Saharze by zabrakło.
...
Następna strona