Notowania

transport
19.07.2019 17:11

PKP Cargo odebrało od Siemes Mobility 3 lokomotywy Vectron MS

PKP Cargo odebrało trzy nowe lokomotywy Vectron MS produkcji Siemens Mobility. Podała spółka. Łącznie flota PKP Cargo będzie liczyć 20 takich lokomotyw.

Podziel się
Dodaj komentarz

"We wrześniu 2015 r. PKP Cargo kupiło 15 lokomotyw Vectron MS z prawem do zakupu kolejnych 5 pojazdów. W styczniu br. firma zdecydowała się skorzystać z tej przedłużonej opcji. Pół roku później PKP Cargo odebrało pierwsze trzy Vectrony. Kolejne dwa pojazdy zostaną przekazane na początku 2020 r." - czytamy w komunikacie.

Lokomotywy Vectron MS, które zakupiło PKP Cargo, dysponują mocą 6,4 MW, mają prędkość maksymalną 160 km/h i są wyposażone w system ETCS. Posiadają homologację na Polskę, Niemcy, Austrię, Czechy, Słowację, Rumunię i Węgry, przy czym pojazdy z platformy Vectron mają możliwość kursowania aż w 18 europejskich krajach.

"Nowe lokomotywy wzmocnią nasze możliwości operacyjne zwłaszcza na rynkach międzynarodowych. Będziemy bowiem mogli sprawniej obsługiwać połączenia w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku i państw Trójmorza. Są to dla nas priorytetowe kierunki ekspansji zagranicznej, gdyż zgodnie z przyjętą w tamtym roku strategią, Grupa PKP Cargo dąży do zdobycia w ciągu kilku najbliższych lat pozycji lidera rynku intermodalnego w obszarze Trójmorza i na unijnym odcinku NJS. Dlatego inwestujemy w zakupy nowych lokomotyw i platform intermodalnych" - powiedział prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz, cytowany w komunikacie.

"Lokomotywy Vectron to wyjątkowe pojazdy, które są w stanie przekraczać europejskie kolejowe granice bez zatrzymania. Wyeliminowanie konieczności postoju na granicy pozwala skrócić czas jazdy pociągu pasażerskiego o kilkanaście minut, a pociągu towarowego nawet o pół godziny, zmniejszając przy tym koszty zarówno taboru, jak i maszynistów. Wyeliminowanie konieczności zatrzymania umożliwia oszczędności energii, a zatem sprzyja ochronie środowiska. Nowe lokomotywy pomogą budować przewagę konkurencyjną PKP Cargo nie tylko w Polsce, ale i całej Europie" - dodał prezes Siemens Mobility Krzysztof Celiński.

W ciągu kilku lat Siemens Mobility sprzedał ponad 900 lokomotyw Vectron. Dostarczone pojazdy pokonały już ponad 215 mln km. W Polsce lokomotywy te jeżdżą w barwach PKP Cargo, DB Cargo Polska, Industrial Division. Dodatkowo Vectron w barwach MRCE obsługuje pociągi PKP Intercity, podano także.

PKP Cargo zadebiutowało w 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnym, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej. W 2018 r. miało 5 183 mln zł skonsolidowanych przychodów.

Siemens Mobility jest to niezależnie kierowana spółka córka w grupie Siemens AG. Jej portfolio w głównej mierze oparte jest na taborze kolejowym, automatyce kolejowej, elektryfikacji, kompleksowych systemach pod klucz, inteligentnych systemach kierowania ruchem i usługami powiązanymi.

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-07-2019

Ojczyzna Polszczyznadlaczego Polska firma panstwowa daje zarobic obcemu kapitalowi. a mialo byc Polskie jest lepsze. zimens dal w lape

20-07-2019

BobPolskie pieniądze wydane w Niemczech gdzie tu rozadek

20-07-2019

ObserwatorA czy polski premysł produkuje takie lokomotywy które są potrzebne PKP i które zostały zakupione przez tego przewoznika kolejowego. Chyba nie więc o … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)