Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Połączenie Getinu i Idea Banku. Fitch: "to nie rozwiązuje problemu"

0
Podziel się:

Eksperci bacznie przyglądają się bankom biznesmena Leszka Czarneckiego. Planowane połączenie nie zmienia ich negatywnej oceny. Ciągle problemem są niskie kapitały i brak rentowności.

Głównym właścicielem obu banków jest Leszek Czarnecki.
Głównym właścicielem obu banków jest Leszek Czarnecki. (East News, STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EastNews)

W ubiegłym tygodniu Getin Noble Bank oraz Idea Bank poinformowały o zamiarze połączenia obu instytucji w jedną. W ten sposób powstać ma siódmy pod względem aktywów, kredytów oraz depozytów bank w Polsce.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, proces łączenia zakończy się w trzecim kwartale tego roku. W efekcie, bank Leszka Czarneckiego znów miałby stać się rentowny. To też jeden ze sposobów na ratowanie Getinu, który przez kredyty frankowe ma na tyle duże problemu, że pojawiły się ostatnio nawet spekulacje o możliwym przejęciu za złotówkę. Mówiło się o tym m.in. w Komisji Nadzoru Finansowego.

Plany połączenia skomentowali analitycy jednej z największych agencji ratingowych na świecie. Fitch, który ostatnio obniżył cenę wiarygodności Getin Noble Banku wskazuje, że nie będzie to miało natychmiastowego wpływu na rating. Podkreśla, że fuzja nie rozwiązuje od razu problemu słabej kapitalizacji i zwiększonego ryzyka płynności, które są dwiema głównymi słabościami banku.

"Planowane połączenie wydaje się być rozsądnym, ale nieco ambitnym krokiem dla dwóch borykających się banków, ponieważ ich samodzielne modele biznesowe sprawiają trudności w sprostaniu obecnym wyzwaniom rynku. Połączenie może umiarkowanie zwiększyć prawdopodobieństwo pozyskania nowego akcjonariusza (poszukiwania rozpoczęte w grudniu 2018 r.), biorąc pod uwagę planowaną poprawę rentowności i większą obecność na rynku połączonego podmiotu" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: „Bank pracuje bez zmian” – mówi Tomasz Misiak, członek zarządu Getin Noble Bank

Fitch ocenia także, że obecne możliwości wzmocnienia kapitału Getinu są ograniczone ze względu na niedawne straty i zobowiązanie akcjonariusza większościowego do pokrycia jedynie około 650 mln zł brakujących kapitałów banku.

"Getin i Idea naruszyły swoje minimalne regulacyjne wskaźniki kapitałowe odpowiednio w pierwszym i trzecim kwartale 2018. Szacujemy, że Getin musi pozyskać około 1,3 mld zł świeżego kapitału własnego (co stanowi prawie 40 proc. kapitałów własnych na koniec trzeciego kwartału 2018)" - podkreśla Fitch.

Analitycy agencji ratingowej poinformowali, że oceny Getin Noble Banku mogą zostać ponownie obniżone, jeśli bank stanie w obliczu presji na płynność lub nie będzie w stanie wdrożyć środków mających na celu przywrócenie zgodności z regulacyjnymi wymogami kapitałowymi. Ratingi mogłyby zostać potwierdzone lub ostatecznie podwyższone, jeśli ryzyko finansowania i płynności ustabilizuje się, a bank wzmocni swoją pozycję kapitałową i przywróci rentowność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)