Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Polityka i prawo większym zagrożeniem niż kredyty frankowe. ZBP przepytał bankowców

2
Podziel się:

Wpływ polityki i zmienność prawa bankowcy wymieniają wśród największych zagrożeń dla polskiego systemu bankowego. Dopiero za nimi są kredyty walutowe, które mogą oznaczać wielomiliardowe straty.

Czego obawiają się bankowcy?
Czego obawiają się bankowcy? (East News, Damian Klamka)

Wśród bankowców jednym z głównych tematów ostatnio są kredyty frankowe. Wszystko za sprawą zaplanowanego na 3 października wyroku Trybunały Sprawiedliwości UE, który może przyznać rację kredytobiorcom, co dla banków może oznaczać straty liczone nawet na 60-80 mld zł. Okazuje się jednak, że nawet tak gigantyczne straty mogą być mniej dotkliwe dla sektora niż działania polityków.

Według ankiety ZBP, w ocenie bankowców w czołówce zagrożeń dla polskiego systemu bankowego są: zmienność prawa (25 proc.), wpływ polityki (20 proc.), a dopiero na kolejnych miejscach są kredyty we frankach i rozwiązania pomocowe dla kredytobiorców walutowych (17 proc).

Wśród czynników pozytywnych bankowcy wymieniają głównie innowacyjne technologie i produkty (32 proc.), a także rozwój gospodarczy kraju (20 proc.).

Do znaczących zagrożeń zaliczone zostały także: cyberprzestępczość (13 proc.), niestabilna sytuacja ekonomiczna w Polsce i na świecie (11 proc.), możliwe upadłości np. SKOK (8 proc.), czy też instytucje parabankowe (6 proc.).

Zobacz także: Banki przespały zmiany. "To okazja dla oszustów"

Kolejne pozycje "na plus" zajmuje spadek bezrobocia (11 proc.), stabilność systemu bankowego (9 proc.), wzrost liczby osób korzystających z banków (8 proc.) czy też zaufanie klientów (8 proc.).

"Jako ważne słabe strony sektora bankowego uznano także zmienność przepisów prawa (11 proc.), czy też uzależnienie od kapitału zagranicznego i małą przejrzystość umów, procedur, produktów wskazywane odpowiednio przez 7 proc. badanych. W stosunku do minionego roku najbardziej na znaczeniu zyskał problem kredytów CHF" - czytamy w raporcie.

Kluczową mocną stroną polskiego systemu bankowego jest stabilność/dobra sytuacja finansowa banków (43 proc.). Na drugim miejscu wskazano bezpieczeństwo/Bankowy Fundusz Gwarancyjny (26 proc.), na trzecim konkurencyjność ofert, innowacyjność (18 proc.). Bankowość mobilną, internetową wskazało 16 proc. badanych, solidną pozycję kapitałową 10 proc., zaś nadzór KNF zaledwie 8 proc. bankowców.

Sondaż został przeprowadzony 9-20 września. W badaniu wzięło udział 120 placówek bankowych, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Marcin
5 lata temu
Nie rozumiem jakim prawem banki mogą stawiać się w sytuacji pokrzywdzonych i beczec na każdym kroku, co to za straszny kryzys będzie. Uważam, że banki oszukał ludzi i powinny za to prawnie zapłacić. Sprzedaliscie ludziom kredyt niesplacalny i przypomnę że to wy wpedziliscie wielu ludzi w potężny kryzys finansowy, psychiczny, doprowadzając do wielu tragedii. Oddajcie porostu to co ukradliscie....
Marek
5 lata temu
Ledwo wymyślą jakiś przekręt to rząd zmienia prawo aby go ukrucić. Biedne bankstery.