Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PRCH: Obroty w centrach handlowych spadły o 31,2% r/r w I poł. 2020 r.

1
Podziel się:

Transakcje sprzedaży w obiektach handlowych w Polsce spadły o 31,2% r/r w I półroczu 2020 r., podała Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) w raporcie "PRCH Retail Research Forum H1 2020". Rekord padł w kwietniu, kiedy to średnie miesięczne obroty były niższe o 79,6% w skali roku. 

PRCH: Obroty w centrach handlowych spadły o 31,2% r/r w I poł. 2020 r.

"Tak duży spadek to efekt ograniczeń w funkcjonowaniu galerii handlowych związanych z wprowadzonym w Polsce stanem epidemii. Na tzw. lockdownie najbardziej ucierpiały usługi. Według danych PRCH Turnover Index, obroty w tej kategorii zakupowej w pierwszej połowie 2020 roku były niższe niż przed rokiem o ponad połowę, czyli o 58,8% Trudna sytuacja pandemiczna najmniej wpłynęła na sklepy z żywnością, które w okresie wiosennym mogły działać nieprzerwanie. W tej kategorii odnotowano spadek obrotów o 12,2% (r/r), ponieważ produkty z tej kategorii należą do towarów pierwszej potrzeby, które w przypadku cięć wydatków przez klientów, są ograniczane w ostatniej kolejności. Obroty branży zaczęły się odbudowywać, w maju br. PRCH Turnover Index wyniósł wtedy -30,6% (r/r), natomiast w czerwcu był o 13,2 pkt proc. wyższy osiągając wartość -17,4% (r/r)" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

"Koronakryzys" wyraźnie widoczny jest również w wynikach odwiedzalności obiektów handlowych. O ile w styczniu i w lutym tzw. wskaźnik footfall w porównaniu do odwiedzalności z przed roku był jeszcze dodatni, to sytuacja znacząco zmieniła się od marca. Według danych PRCH Footfall Trends Index najwyższy spadek liczby klientów w galeriach miał miejsce w kwietniu i wyniósł aż 72,3% (r/r). Wówczas w obiektach handlowych mogły prowadzić działalność jedynie nieliczne lokale tj. sklepy spożywcze, apteki, drogerie i sklepy z artykułami dla zwierząt. Zniesienie większości ograniczeń i ponowne otwarcie większości sklepów poprawiło sytuację, dzięki czemu indeks odwiedzalności był dla pierwszej połowy roku niższy o 26,3% w stosunku do roku poprzedniego, a rynek retail zaczął się powoli odbudowywać, na co wskazuje porównanie wizyt klientów w maju i czerwcu br. kiedy indeks odwiedzalności wyniósł dla maja 65% (r/r), a dla czerwca był o 11 pkt proc. wyższy i osiągnął wartość 76% (r/r), podano także.

W pierwszej połowie 2020 roku oddano do użytku ok. 144 tys. m2 GLA. To o 14% mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Średnio 6 na 10 nowo wybudowanych obiektów to parki handlowe, które zyskały na popularności szczególnie podczas pandemii. Format tego typu nieruchomości charakteryzuje się ograniczoną powierzchnią wspólną, rozległym parkingiem i osobnym wejściem do każdego lokalu. Inwestorzy i deweloperzy dostrzegli również potencjał małych miast do 100 tys. mieszkańców. To właśnie tam największa powierzchnia objęta jest budową nowych lokali handlowych - 81%, wskazuje PRCH.

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) jest stowarzyszeniem not-for-profit, zrzeszającym ponad 200 firm działających w branży miejsc handlu i usług.

budownictwo
nieruchomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Trzeźwy o por...
2 lata temu
W takim razie w ramach pomocy trzeba podnieść sklepom czynsz najmu.