Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezes Banku Pekao: Chcemy mocniej finansować zieloną energetykę i eksporterów

0
Podziel się:

Warszawa, 07.10.2019 (ISBnews) - Bank Pekao chce mocniej wspierać eksporterów, również na rynkach pozaeuropejskich oraz projekty związane z energią odnawialną i efektywnością energetyczną, poinformował ISBnews prezes Michał Krupiński. 

Prezes Banku Pekao: Chcemy mocniej finansować zieloną energetykę i eksporterów

"Jestem zaskoczony tym, jak mocno nam performuje dział finansowania eksportu. Już teraz jesteśmy w stanie wspierać firmy w kilkudziesięciu krajach świata przy wsparciu KUKE. Zarabiamy na tym, mamy tu świetne ROE. Policzyliśmy sobie, że gdyby nie nasze wsparcie, nie byłoby eksportu polskich usług i towarów wartych około 1 mld zł. Dzięki naszym produktom finansowania eksportu, polscy eksporterzy już są w trakcie realizowania kontraktów na ponad 0,5 mld zł plus mają zabezpieczone finansowanie z banku na kolejne kontrakty eksportowe o wartości kilkuset milionów złotych" - powiedział Krupiński w rozmowie z ISBnews.

Dodał, że szereg polskich firm, które opanowały Europę, chce wchodzić na kolejne rynki i większość rozmów, które bank prowadzi z klientami na temat ich ekspansji zagranicznej nie dotyczy już Europy.

"Klienci oczekują naszej zwiększonej aktywności w Azji, na Bliskim Wschodzie, w Europie, Stanach Zjednoczonych i mam wątpliwość, czy polskie banki nadążają za tak szybką globalizacją polskich firm" - zaznaczył jednak.

Dodał, że Pekao jest silnym bankiem, jeśli chodzi o zagraniczne korporacje i liczba klientów zagranicznych 'silnie przyrasta'.

Bank chce także mocniej zaangażować się we współfinansowanie projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.

"Mamy tu mocne kompetencje, bo możemy przenieść nasze doświadczenie i wiedzę z zakresu project finance do tych sektorów. Z drugiej strony, mamy też strategiczny 'gap' na energetykę zieloną, która mając już bardziej ustabilizowane otoczenie regulacyjne - mam nadzieję - będzie się rozwijać, więc z całą pewnością jest to coś, co nas interesuje" - powiedział Krupiński.

Nie ujawnił jednak, jakie limity bank przewidział na tę branżę, podkreślając, że za każdym razem kieruje się oceną dochodowości i ryzyka projektu.

"Uczestniczyliśmy w projekcie finansowania farmy Potęgowo - największej lądowej farmy wiatrowej w Polsce. Mieliśmy pilotażowy projekt z bankami rozwojowymi - na razie w jednym województwie, dotyczący finansowania efektywności energetycznej. Zwłaszcza w przypadku małych i średnich firm ten schemat współpracy poprzez nasze biuro funduszy europejskich sprawdza się nieźle" - dodał.

"Nasza pozycja kapitałowa jest wystarczająca. Jesteśmy selektywni, jeśli chodzi o projekty, nie mamy strategii, żeby rosnąć za wszelką cenę we wszystkich obszarach" - podkreślił.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - notowany w ramach indeksu WIG20, należy do grona pięciu największych spółek polskiej giełdy.

Agnieszka Morawiecka

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)