Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezes Banku Pekao: Polski sektor bankowy skonsoliduje się do 4-6 graczy

1
Podziel się:

Warszawa, 07.10.2019 (ISBnews) - Ze względu na procesy konsolidacyjne w Europie, wysokie obciążenia regulacyjne i nakłady inwestycyjne przekładające się na presję na rentowność, na polskim rynku bankowym docelowo pozostanie około 4-6 najsilniejszych banków, ocenia prezes Banku Pekao Michał Krupiński w rozmowie z ISBnews. Pekao koncentruje się obecnie na transformacji operacyjnej i realizacji strategii 2020. Jednocześnie przygląda się trendom konsolidacyjnym na rynku bankowym w Polsce i nie wyklucza swojego udziału w dalszej konsolidacji sektora po zakończeniu transformacji operacyjnej. 

Prezes Banku Pekao: Polski sektor bankowy skonsoliduje się do 4-6 graczy

"Z całą pewnością sektor skonsoliduje się do 4-6 graczy. Będzie trudniej wejść potencjalnym graczom, których jeszcze nie ma na tym rynku. Trudniej będzie także znaleźć kapitał typu private equity przy obecnych stopach zwrotu, nawet jeżeli regulator byłby bardziej przychylny niż wcześniej, bo nie są to stopy zwrotu oczekiwane przez tego typu fundusze. Polski rynek pokazał też, że będąc bankiem z pierwszej dziesiątki, trudno zbudować skalę bez akwizycji" - powiedział Krupiński w rozmowie z ISBnews.

"Gracze, którzy już konsolidowali polski rynek, mogą się czuć w dobrej pozycji" - dodał.

Według prezesa, na rynku pozostaną banki, które osiągnęły pewną skalę. Czynnikiem sprzyjającym konsolidacji sektora będą natomiast wysokie obciążenia regulacyjne.

"Policzyliśmy, że gdybyśmy znormalizowali podatek bankowy oraz opłaty na BFG do średniej europejskiej, to bylibyśmy bankiem, który miałby ponad 15% ROE i to jest przyzwoity wynik" - podkreślił.

Prezes wskazał, że według raportu A.T. Kearney w ciągu kolejnych kilku lat co dziesiąty bank europejski przestanie istnieć. Podkreślił, że problemy, które polski sektor bankowy ma z dochodowością niektórych banków nie są odosobnione.

"Dalsze mega fuzje w Europie byłyby zatem konieczne. Potrzebny jest duży zapłon, duża transakcja, by to się wydarzyło. Prawdopodobnie dalsze fuzje na rynku europejskim mogłyby też spowodować fuzje w Polsce. Biorąc pod uwagę, że mamy wyższe stopy procentowe, podatek bankowy i obciążenia na BFG, to nasze banki są w dobrej kondycji" - podkreślił.

Dodał, że banki europejskie nie powinny wykorzystywać niższych stóp procentowych czy też ograniczeń po stronie rynku pracy jako wymówki, aby się nie zmieniać.

"Jak na razie, takich przykładów udanych transformacji nie ma zbyt dużo. Nie ma banku, który by osiągał taki stopy zwrotu liczone w ROE, jak osiągają np. największy bank rosyjski, banki azjatyckie, czy tureckie" - powiedział Krupiński.

Prezes Pekao zaznaczył, że jego bank koncentruje się aktualnie na wzroście organicznym oraz transformacji operacyjnej, czyli kluczowych elementach strategii 2018-2020. Jednocześnie obserwuje trendy konsolidacyjne na polskim rynku bankowym. Pekao nie wyklucza swojego udziału w dalszej konsolidacji sektora po zakończeniu aktualnej transformacji operacyjnej.

Jak podkreślił jednak Krupiński, wszelkie potencjalne projekty muszą być zgodne zarówno z realizowaną strategią banku oraz generować dodatkową wartość dla akcjonariuszy.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - notowany w ramach indeksu WIG20, należy do grona pięciu największych spółek polskiej giełdy.

Agnieszka Morawiecka

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Tomek
5 lata temu
Zrobisz to co zażąda nowogrodzka i przestań ściemniać.