Notowania

finanse
02.07.2019 12:45

Prezes Pekao TFI: Spółka chce wprowadzić nowatorskie produkty

Nowy zarząd Pekao TFI, po przejrzeniu posiadanych funduszy, planuje ewentualne ich uporządkowanie, a następnie wprowadzenie nowych, nieobecnych jeszcze na polskim rynku produktów inwestycyjnych, poinformował ISBnews prezes Jacek Janiuk.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Pekao TFI jest najdłużej działającym towarzystwem na rynku, drugim pod względem aktywów klientów detalicznych, a dodatkowo to TFI związane z bankiem. W związku z tym chciałbym pod kątem produktowym pójść mocno do przodu, ale pamiętając też, że naszym głównym partnerem jest Bank Pekao" - powiedział Janiuk w rozmowie z ISBnews.

Prezes zauważył, że Pekao posiada różne segmenty klientów i każda z grup ma inne oczekiwania oraz inną wiedzę na temat produktów inwestycyjnych. Istnieje więc potrzeba lepszego dopasowania oferty do każdej z nich.

"Mówimy teraz o produktach oszczędnościowych, ale mamy także przemyślenia dotyczące innych, nowatorskich na polskim rynku rozwiązań. Na razie jednak nie chcemy się nimi dzielić, bo konkurencja nie śpi. Są to produkty znane już na świecie, ale na naszym rynku jeszcze nieobecne" - wyjaśnił Janiuk.

Prezes podkreślił, że świadomość i wiedza ekonomiczna Polaków nie jest wystarczająca, więc konieczne jest wprowadzenie rozwiązań wpisujących się zarówno w brak wiedzy, ale także powszechny dziś brak czasu, szczególnie u młodych ludzi.

"Widzę więc mocną rolę TFI, aby budować klientom portfele i mieć nad nimi pieczę. TFI to nie tylko fundusze, ale i zarządzanie portfelem, a więc można w tych ramach budować nowe rozwiązania" - wskazał prezes.

Janiuk zaznaczył, że nie planuje natomiast rewolucyjnych zmian w samym modelu zarządzania Towarzystwem. Filary i zasady funkcjonowania oraz sam proces inwestycyjny pozostaną niezmienione. Korekty mogą dotyczyć ewentualnie oferty produktowej.

"Dzisiaj polski rynek jest nadal w fazie rozwoju, mamy fundusze akcyjne i obligacyjne, ale już na zachodzie klienci, szczególnie zamożni, korzystają z produktów alternatywnych. Pekao TFI widzi więc miejsce na rozwój, ponieważ coraz częściej także rodzimi klienci oczekują innej struktury dochodów w relacji do ryzyka i zmienności, a nie wszystko to da się osiągnąć, bazując na podstawowej ofercie" - wyjaśnił Janiuk.

W ocenie prezesa, były na rynku próby stworzenia - choć nie zawsze z sukcesem - np. funduszy nieruchomości czy private equity. Jednak z punktu widzenia zamożnego klienta takie lub podobne produkty powinny pojawiać się w ofercie i w portfelach. Warunkiem jest jednak na tyle szeroki rynek, by móc dostarczyć produkt efektywny nie tylko pod względem stopy procentowej, ale również płynności.

Patrząc na rynki zagraniczne, Pekao TFI chce być tam aktywne, niezależnie od implementacji niektórych rozwiązań na polski rynek.

"Mamy produkty oparte o fundusze zagraniczne, a w nich ponad 5 mld zł aktywów, dzięki temu jesteśmy praktycznie największym podmiotem w kraju zarządzającym funduszami zagranicznych funduszy. Tam, gdzie nie jesteśmy w stanie zbudować kompetencji, budujemy i będziemy je budować z zagranicznymi partnerami. Korzystamy więc z ich wiedzy, a często są to - co najważniejsze - rozwiązania niskokosztowe i sprawdzone" - zapewnił Janiuk.

Prezes wyjaśnił, że Pekao TFI posiada kompetencje w zakresie inwestycji bezpośrednich na globalnych rynkach obligacji i ostatnio wzmocnił zespół od akcji zagranicznych o doświadczonego zarządzającego..

Jednocześnie nowy zarząd dokonuje przeglądu oferty, później przyjdzie czas na decyzje o kierunkach dalszego rozwoju.

"Obecna oferta Pekao TFI to ok. 40 funduszy i chcemy tę ofertę przejrzeć i jeszcze lepiej dostosować do potrzeb klientów" - zapowiedział Janiuk.

Prezes zapewnił, że dla dalszego rozwoju Towarzystwa kluczowy jest rozwój organiczny, natomiast nie można wykluczyć akwizycji.

"Analizujemy rynek. Widać bowiem, że ulega on transformacji, jest duża ostrożność klientów, MiFID 2 zmienia zasady oferowania produktów inwestycyjnych, więc mogą się pojawić okazje pozwalające zwiększyć nasze kompetencje oraz pozycję rynkową" - podsumował Janiuk.

Pekao TFI jest najdłużej działającym towarzystwem funduszy inwestycyjnych na polskim rynku kapitałowym, od kilkudziesięciu lat oferuje programy oszczędnościowe z wykorzystaniem funduszy inwestycyjnych, skierowane zarówno dla klientów indywidualnych, jak i zakładów pracy. Pekao TFI wchodzi w skład Grupy Banku Pekao, który działa od ponad 85 lat i jest jednym z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku akcje Pekao są notowane na warszawskiej giełdzie.

Lesław Kretowicz

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz