Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Prezydent podpisał nowelizację ustawy dot. emerytur dla rocznika 1953

2
Podziel się:

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), wprowadzającą podwyżki i wyrównania dla emerytów urodzonych w 1953 roku, którzy stracili na wprowadzeniu nowych zasad obliczania emerytur w 2013 roku, poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy dot. emerytur dla rocznika 1953
(PAP)
bEUVgQjV

Celem ustawy jest realizacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r.

Nowelizacja zakłada, że osoby urodzone w 1953 r., które pobierają emeryturę wcześniejszą przyznaną w oparciu o wniosek złożony przed 2013 r., będą mogły przejść na emeryturę powszechną bez zastosowania niekonstytucyjnego przepisu, nakazującego odejmowanie od podstawy obliczenia emerytury kwot wcześniej pobranych emerytur, pod warunkiem, że wniosek o emeryturę złożą w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy.

Z kolei emeryci urodzeni w 1953 r., którzy przeszli z emerytury wcześniejszej na zwykłą, będą mieli ponownie przeliczoną emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) dokona przeliczenia z urzędu, po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Ustawa przewiduje, że za wcześniejsze lata, w których emeryt pobierał zwykłą emeryturę, otrzyma wyrównanie.

bEUVgQjX

Średnia miesięczna podwyżka emerytur ma wynieść 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury średnio 12 786 zł. Skorzysta z tego 62,6 tys. osób.

Natomiast osoby, które pobierają wcześniejsze emerytury według starych zasad przyznanych przed 2013 r. i które do wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie wystąpiły o emeryturą powszechną, a wystąpią o nią po wejściu w życie nowelizacji, otrzymają miesięczną podwyżkę o 1 487 zł. Liczba osób, które - w tym przypadku - skorzystają na zmianie wynosi 11,2 tys.

bEUVgQky
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Max74
rok temu
Ustawa dotyczy również meżczyzn.
eva
rok temu
Nie emeryci tyko Emerytki ,