Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PZPFiK: Wartość rynku farb dekoracyjnych wzrosła o 5,6% r/r w 2018 r.

0
Podziel się:

Wartość sprzedaży farb dekoracyjnych, które stanowią największy segment rynku (ponad połowę), wzrosła o 5,6% r/r do ok. 2 mld zł w 2018 r. (wobec 0,2% wzrostu rok wcześniej), podał Polski Związek Producentów Farb i Klejów (PZPFiK). Wolumen sprzedaży natomiast zmalał o 0,2%.

PZPFiK: Wartość rynku farb dekoracyjnych wzrosła o 5,6% r/r w 2018 r.

"Ta rozbieżność wynika ze wzrostu cen detalicznych farb, które producenci musieli podnieść z powodu rosnących cen surowców stosowanych do produkcji m.in. bieli tytanowej" - skomentował dyrektor zarządzający PZPFiK Bartłomiej Ślązak, cytowany w komunikacie.

Według związku, do czynników sprzyjających branży zaliczyć możemy:

- rosnące płace, dzięki którym Polaków stać na farby z wyższej półki. Potwierdza to dość stały trend sięgania przez konsumentów po produkty premium coraz częściej, przy jednoczesnym zmniejszaniu się segmentu marek ekonomicznych.

- efekt programu 500+. Po pierwszych trzech latach, gdy Polacy przeznaczali pozyskane pieniądze na artykuły branży FMCG i np. wakacje, przyszedł czas na remont. Potwierdza to badanie "Plany remontowe Polaków 2019" zrealizowane przez ASM Centrum Badań i Opinii. Wg. badania aż 72% gospodarstw domowych w roku 2019 planuje odremontowanie swojego lokalu (malowanie ścian wew. i sufitów). W latach 2012 - 2017 wskaźnik ten oscylował w granicach tylko 45%.

- bardzo dobre warunki atmosferyczne. W roku 2018 odnotowaliśmy bardzo długie i gorące lato, które wielu mogło zachęcić do przeprowadzenie remontu/odświeżenia pomieszczeń, wymienia PZPFiK.

"Liczmy, że rok 2019 będzie równie udany jak ubiegły" - podsumował Ślązak.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)