Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RE uzgodniła zasady działania Funduszu Obronnego z budżetem 7,95 mld euro

0
Podziel się:

Rada Europejska uzgodniła zasady działania Europejskiego Funduszu Obronnego (EFO) w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Jego celem jest promowanie konkurencyjności, wydajności i innowacyjności bazy obronnej, technologicznej i przemysłowej, poinformowała Rada. Budżet Funduszu na kolejne lata to 7,95 mld euro.

RE uzgodniła zasady działania Funduszu Obronnego z budżetem 7,95 mld euro

Tymczasowe porozumienie polityczne w tej sprawie zawarła dziś niemiecka prezydencja z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego.

"Uzgodniliśmy solidny, przyszłościowy instrument, który przyspieszy badania i rozwój wspólnych zdolności w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Nowy Europejski Fundusz Obronny zwiększy zdolność UE do ochrony swoich obywateli i sprawi, że UE stanie się silniejszym podmiotem na arenie międzynarodowej" - powiedziała niemiecka federalna minister obrony i przewodnicząca Rady Annegret Kramp-Karrenbauer, cytowana w komunikacie.

Nowy Fundusz Obronny będzie wspierał wspólne działania i współpracę transgraniczną w całej Unii na każdym etapie cyklu przemysłowego związanego z produktami i technologiami obronnymi. Projekt programu zapewni udział przemysłu obronnego każdej wielkości, w tym MŚP i spółek o średniej kapitalizacji, wzmacniając tym samym i usprawniając łańcuchy dostaw i wartości w dziedzinie obronności, podano także.

Działania realizowane w ramach funduszu będą podlegały ocenie etycznej Komisji.

Po zatwierdzeniu Wieloletnich Ram Finansowych i powiązanych programów, fundusz zostanie wyposażony w środki w wysokości 7,95 mld euro w cenach bieżących. Z tej kwoty 2,65 mld euro trafi na badania, a 5,3 mld euro działania rozwojowe. Z tej kwoty 5% środków na przełomowe technologie i innowacyjny sprzęt.

Aby zachować spójność z WRF i powiązanymi programami, zdecydowano, że Fundusz Obronny będzie funkcjonował w tym samym okresie, co Wieloletnie Ramy Finansowe (WRF), tj. od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2027 r.

Nowe przepisy mają określić ramy udziału państw i podmiotów trzecich. Co do zasady EFO ma zapewnić zachęty finansowe podmiotom mającym siedzibę w Unii lub w państwie stowarzyszonym (członkowie EOG), które nie są kontrolowane przez niezrzeszone państwo trzecie.

Wstępne porozumienie musi teraz zostać potwierdzone przez ambasadorów państw członkowskich zasiadających w Komitecie Stałych Przedstawicieli (COREPER). Następnie Parlament Europejski i Rada mają przyjąć proponowane rozporządzenie w procedurze drugiego czytania.

EFO jest zgodny z Europejskim Programem Rozwoju Przemysłu Obronnego i działaniami przygotowawczymi do badań nad obronnością, które zostały pierwotnie ustanowione w 2017 r., aby służyć przygotowaniu EFO. W czerwcu 2018 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Obronnego w ramach zbliżających się WRF. Rada przyjęła stanowisko w listopadzie 2018 r. I od tego czasu odbyło się pięć sesji negocjacyjnych.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)