Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Ropa naftowa mocno drożeje. Arabia Saudyjska dała wyraźny sygnał

45
Podziel się:

Ropa naftowa na nowojorskiej giełdzie mocno zyskuje podczas poniedziałkowego handlu. To reakcja na decyzje Arabii Saudyjskiej, która podwyższyła ceny swojego surowca eksportowanego do odbiorców w i USA. Tym samym dała sygnał o zaufaniu do perspektyw popytu na paliwa, pomimo rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa.

Ropa naftowa mocno drożeje. Arabia Saudyjska dała wyraźny sygnał
Arabia Saudyjska wysłała wyraźny sygnał, że nie obawia się o popyt na paliwa, mimo nowego wariantu COVID-19. (Adobe Stock, Arek)

Baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na styczeń kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 67,92 dol, wyżej o 2,51 proc.

Z kolei ropa Brent na giełdzie ICE w Londynie w dostawach na luty jest wyceniana po 71,54 dol za baryłkę, wyżej o 2,38 proc.

Królestwo Arabii Saudyjskiej podwyższyło ceny wszystkich gatunków eksportowanej ropy na styczeń, dostarczanej dla odbiorców w Azji i USA zaledwie kilka dni po tym, jak po odbytym spotkaniu 23 krajów z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników (OPEC+) podano, że producenci z tej grupy utrzymają w styczniu plan zwiększenia wydobycia ropy o 400 tys. baryłek dziennie.

Ceny arabskiej ropy dla USA wzrosną o 40-60 centów na baryłce. Z kolei surowiec z Arabii Saudyjskiej dla Europy ma być tańszy. Królestwo jest największym na świecie eksporterem ropy naftowej. Ponad 60 proc. eksportu arabskiej ropy trafia do Azji, a największymi odbiorcami w tym regionie są Chiny, Japonia, Korea Południowa i Indie.

Zobacz także: Rewolucja ropy naftowej

Ropa naftowa: obawy na rynkach surowcowych z powodu nowego wariantu koronawirusa

Tymczasem w RPA, gdzie niedawno wykryto nowy szczep koronawirusa - Omikron - wstępne dane z dużego kompleksu szpitalnego Steve Biko i Tshwane w Pretorii wskazują, że nie ma wzrostu hospitalizacji z powodu Covid-19 - jest mniej pacjentów, którzy potrzebują interwencji medycznej.

Średnia długość pobytu pacjenta na oddziale covidowym - z powodu Omikrona - wynosiła 2,8 dnia wobec 8,5 dnia w ciągu ostatnich 18 miesięcy pandemii.

Fareed Abdullah, dyrektor South African Medical Research Council, wskazuje, że na razie to tylko dwa pierwsze tygodnie fali "omikronowej" w Tswane, a "profil kliniczny przyjętych pacjentów może się zmienić w ciągu następnych dwóch tygodni".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
Emigrant
2 lata temu
Nie moze byc tak ze Gallon wody kosztuje wiecej od Gallona benzyny. Jezdze i widze tutaj gdzie mieszkam ze na 10 osobowych 9 jest SUV. Ja ma Nissana Verse 1.6 i od 40 lat Nissanem jezdze Na Nissanie Sentrze zrobilem 375 tys.
pis
2 lata temu
Amerykanie spuścili do 66 dolarów aby osłabić Rosję, ale widocznie Araby to sojusznicy Putina.
Green
2 lata temu
sztuczne windowanie ceny po przez ludzi z Wallsteet. Moglibyśmy temu zapobiec, ale Morawiecki działa na rzecz amerykańskiego kapitału.
...
2 lata temu
chcecie wiedzieć co się stanie z cenami ropy? to posłuchajcie ostatniego odcinka jasnowidza Nazara.. to się zdziwicie
Suksuolog ara...
2 lata temu
Zacznijcie wreszcie produkować silniki na wodór to araby się zapłaczą i zostaną im tylko kozy i oślice
...
Następna strona