Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
23.07.2019 09:55

Rozczarowujące wyniki Santander Bank Polska. Wielkie czyszczenie bilansu

Klientów więcej o pół miliona, a wyniki mocno w dół. Santander rozczarował rynek rezultatem finansowym w drugim kwartale. Bank postanowił teraz urealnić wartość portfela i zrobił większe odpisy na złe kredyty. To po części konsekwencja przejęcia aktywów Deutsche Bank Polska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Santander czyści przejęte od Deutsche Bank Polska aktywa

Zysk netto Santander Bank Polska w drugim kwartale 2019 roku spadł do 607,2 mln zł z 651,3 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie finansowym. Wynik okazał się o 13 proc. niższy od średniej oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP i zarazem 7 proc. niższy niż rok wcześniej.

Mniejsze od oczekiwań o 26,5 mln zł okazały się zyski na różnicy oprocentowania kredytów i depozytów. Marża odsetkowa w drugim kwartale spadła do 3,46 proc. z 3,80 proc. rok wcześniej, co wynika głównie z kosztów finansowania przejęcia portfela Deutsche Banku Polska. O 8,6 mln zł spadły wyniki na prowizjach.

(santander bank polska)

Ale to odpisy na złe kredyty najbardziej pogorszyły rezultat. Analitycy przewidywali odpisy o 64,8 mln zł mniejsze niż były w rzeczywistości.

Zobacz też: Koszty nałożone na banki zagrażają sektorowi. Prezesi ostrzegają

Od kwietnia do czerwca odbyło się czyszczenie bilansu i odpisami objęto już 58,5 proc. złych kredytów (w pierwszym kwartale 57,1 proc.), tj. takich, z którymi klienci mieli problemy ze spłatą. Bank tłumaczy to wzrostem odpisów w Santander Consumer Banku, który skupia się na pożyczkach konsumenckich i wzrostem portfela kredytów gotówkowych, ale także przejęciem portfela kredytów detalicznych Deutsche Bank Polska S.A. Przed przejęciem poziom odpisów był wyższy (63,6 proc.) i najwyraźniej bank chce do niego wrócić.

Przejęcie aktywów DBP pomogło zwiększyć liczbę klilentów Santandera w Polsce do 7,05 mln z 6,5 mln rok wcześniej i wskoczyć na drugie miejsce na rynku przed Bank Pekao SA. Liczba kont osobistych wzrosła rok do roku o 1,5 mln (+18 proc.), a kredyty gotówkowe przyrosły o aż 3,9 mld zł, tj. o 63 proc. Bank chwali się też większymi o 83 mld zł depozytami (+31 proc.).

Udział kredytów niepracujących w portfelu banku w porównaniu z kwartałem pierwszym utrzymał się w drugim kwartale na poziomie 4,3 proc. Rok temu ten wskaźnik był dużo gorszy i wynosił 5,8 proc.

Do tego grupa Santander Bank Polska sprzedała dużo mniej niż rok temu wierzytelności kredytowych. Jak widać wyjście GetBacku z rynku zwiększyło kłopoty banków ze sprzedażą złych kredytów. Santander BP musiał przez to zwiększyć w pierwszym półroczu stratę o 10,1 mln zł, podczas gdy przed rokiem sprzedał kredyty wyżej niż wyceniał w swoich księgach rachunkowych (głównie te Santander Consumer Banku), notując zysk 15,8 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, spl, santander bank polska, banki, wyniki 2019
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2019

XxxSpadek Santandera nie jest spowodowany złymi kredytami i klientami Deutsche Banku tylko niestety wszystkim co maja w swoim portfelu oraz tym jak … Czytaj całość

23-07-2019

Brak słówI co się dziwić że mają spadki Prosty przykład sprzed kilku dni Na szybko potrzebowałem 3 tys zł więc idę do jednego z oddziałów by wypłacić pieniądze … Czytaj całość

23-07-2019

niezadowolonyKiedyś wiele lat w WBK BZ, następnie w Santander, ale ciągłe podwyżki zmusiły mnie do zmiany banku. Ot i tylko tyle i nic więcej. Jak by mało im było … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)