Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rynek walutowy czeka dziś na unijne dane o PKB

0
Podziel się:

Dla kursów walut ważniejsze od wojen handlowych będą dziś odczyty makroekonomiczne. Szczególną uwagę warto zwrócić na PKB krajów UE, w tym w kontekście wskaźników konsumpcji, które w ostatnich miesiącach pozytywnie zaskakiwały inwestorów.

Rynek walutowy czeka dziś na unijne dane o PKB
bEEAFTqt

Przez ostatnie 12 miesięcy stare kraje Unii Europejskiej nie są w stanie wrócić na ścieżkę wzrostu. Dzisiejsze dane unijnego PKB mają potwierdzić ten trend (godz. 11:00). Oczekuje się, iż w ostatnim kwartale wzrost PKB sięgnął tylko 0,2%. Ma to dać roczną wartość na poziomie 1,2%. Można oczekiwać niewielkiego odchylenia od prognozy. Kilka elementów może korzystnie wpłynąć na PKB, w tym poprawiające się nastroje wśród europejskich konsumentów. Od marca tego roku sprzedaż detaliczna utrzymuje się na przyzwoitych poziomach, ale szczególnie ostatnie 4 miesiące były dobre, a sierpień, wrzesień i październik pozytywnie zaskoczyły analityków.

Kurs EUR/PLN, po skutecznym odbiciu od oporu, kieruje się w stronę 4,25. To kluczowy poziom dla kondycji złotego w stosunku do euro w pierwszej połowie 2020 r. Przebicie wspomnianego wsparcia może dać impuls do spekulacyjnego kupna złotego. Aktualnie 67% najskuteczniejszych inwestorów zaangażowanych w EUR/PLN za pośrednictwem platformy transakcyjnej CMC Markets utrzymuje pozycje na wzrost złotego.

W kwestii wojen handlowych tradycyjnie już nie warto ekscytować się doniesieniami agencji informacyjnych. Po przejrzeniu doniesień medialnych na ten temat z ostatnich miesięcy można dojść do wniosku, że USA i Chiny są bliżej podpisania umowy handlowej... ale jednocześnie są też dalej od jej podpisania. Trudno zatem o jednoznaczne wnioski.

bEEAFTqv

Istotniejsze mogą być informacje dotyczące koniunktury gospodarczej. Wczoraj poznaliśmy interesujące dane z USA. Listopadowy raport ISM dla usług był gorszy od oczekiwań, jednak wykazał poprawę w zakresie zatrudnienia, płaconych stawek i nowych zamówień. Można natomiast mówić o pewnym rozczarowaniu w przypadku raportu ADP, dotyczący amerykańskiego rynku pracy. Na tle tych doniesień, USD/PLN zawrócił z poziomu oporu i rosną szanse na kontynuację umocnienia złotego. Na razie w kierunku 3,8. Siły PLN w stosunku do USD oczekuje aż 78% najbardziej skutecznych inwestorów w CMC Markets.

Kurs GBP rośnie, ponieważ rynki uznały, że Partia Konserwatywna wygra wybory i uda jej się skutecznie wyjaśnić kwestię Brexitu. Innymi słowy oczekuje się, że do Brexitu na mocy umowy z UE dojdzie w krótkim terminie. Warto jednak pamiętać, jak często rynek mylił się już w tym względzie. Tymczasem GBP/PLN umacnia się ponad poziomem 5 zł, a dojście do 5,1 może być dopiero sygnałem dla kolejnej fali osłabiania się złotego. Obecnie 83% najlepszych klientów CMC Markets ma pozycje na wzrost GBP/PLN.

Z innych danych warto dziś zwrócić uwagę na deficyt handlowy w USA, który będzie podany o godz. 14:30, podobnie jak tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Dzień zamkną całkowite zamówienia fabryczne w USA (godz. 16:00).

Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets

bEEAFTqW
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)