Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce w I kw. przyjąć Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych do 2030 r.

1
Podziel się:

Rząd chce w I kwartale br. przyjąć projekt uchwały ws. ustanowienia wieloletniego programu rządowego pod nazwą Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych (PRKC) do roku 2030, którego celem będzie wypracowanie systemowego podejścia do rozwoju kompetencji cyfrowych, poprawa edukacji cyfrowej, a także powstanie na bazie bibliotek, szkół czy innych instytucji Klubów Rozwoju Cyfrowego.

Rząd chce w I kw. przyjąć Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych do 2030 r.

"Według Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) nie będzie możliwe przejście do modelu gospodarki opartej na wiedzy i uzyskanie przez Polskę przewagi konkurencyjnej w XXI wieku bez wykorzystania kompetencji cyfrowych. Niestety, dotychczas liczne inicjatywy na rzecz podnoszenia poziomu kompetencji cyfrowych w Polsce, ze względu na rozproszenie, doraźny charakter i brak kompleksowości, nie spełniły pokładanych w nich nadziei. Dlatego Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych (PRKC) został przygotowany z myślą o wypracowaniu podejścia systemowego w obszarze rozwoju kompetencji cyfrowych" - czytamy w uzasadnieniu.

W ramach programu określono cztery priorytety:

1. Wzmocnienie zarządzania rozwojem kompetencji cyfrowych

Celem jest systemowe podejście do rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce i wzmocnić: koordynację działań na rzecz realizacji Programu, monitorowanie sytuacji w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce, współdziałanie administracji na poziomie centralnym i regionalnym oraz współpracę między administracją publiczną, biznesem oraz organizacjami pozarządowymi.

2.Rozwój edukacji cyfrowej

Realizacja tego priorytetu ma wzmocnić kompetencje w zakresie dydaktyki cyfrowej nauczycieli, nauczycieli akademickich i kompetencje pracowników Klubów Rozwoju Cyfrowego jako edukatorów cyfrowych, oraz kompetencje cyfrowe studentów zależnie od kierunku kształcenia.

3. Zapewnienie każdemu możliwości rozwoju kompetencji cyfrowych

Celem działań w tym zakresie ma być umożliwienie dostępu do informacji, poradnictwa i szkoleń dla wszystkich, którzy poprawić swoje kompetencje cyfrowe w Klubach Rozwoju Cyfrowego - lokalnych placówkach zorganizowanych w gminach na bazie istniejących instytucji takich, jak biblioteki publiczne, Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji (LOWE), szkoły lub inne instytucje kultury, edukacji lub kształcenia ustawicznego, centra usług społecznych, uniwersytety ludowe, koła gospodyń wiejskich lub podmioty systemu nauki i szkolnictwa wyższego itp.

4. Wsparcie kompetencji cyfrowych na rynku pracy

Celem jest poprawa kompetencji cyfrowych pracowników, co ma przyczynić się do wzrostu wydajności pracy w Polsce.

"Spowoduje większe wykorzystanie technologii cyfrowych w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, a w konsekwencji wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki. Wzrosną kompetencje cyfrowe pracowników instytucji publicznych, a tym samym jakość usług e-administracji oraz ich cyfrowa dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Rynek pracy wzbogaci się o nowy zasób dobrze wykształconych specjalistów ICT (technologii informacyjno-komunikacyjnych), potrzebnych we wszystkich branżach gospodarki" - czytamy dalej.

Za opracowanie projektu odpowiedzialny jest pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Zobaczymy
3 lata temu
Jestem za i podpisuję się obiema rękami. Ale moja wiara jest słaba jeżeli chodzi o Administrację Publiczną, której kadra szybko nie podciągnie się cyfrowo. Tam już siedzą głównie emeryci, których szkolić trzeba było lata temu. Nie sądzę, żeby ludzie którym brakuje 5 albo mniej lat do emerytury stali się netrunnerami :) Do tego trzeba jeszcze sypnąć tłustymi złotówami a u nas rząd jak zawsze chce mieć mercedesa w cenie Dacii :)